Vědci z MIT vidí skrz zeď díky Wi-Vi

Nová technologie využívá Wi-Fi pro sledování pohybujících se objektů na druhé straně zdi.

Vědci z MIT vidí skrz zeď díky Wi-Vi


Vědci z Massachusettského technického institutu experimentují s novým systémem nazvaným Wi-Vi, který podle jejich slov umožňuje monitorovat pohyb osob či jiných objektů na druhé straně zdi. Vše je přitom postaveno na využití levných a téměř všudypřítomných bezdrátových systémů.

Vědci si dokáží představit využití nové technologie například při pátrání po pohřešovaných osobách. Wi-Vi se totiž vejde do chytrých telefonů a jiných přenosných zařízení. Současně se nabízí využití i pro běžné spotřebitele, například pro ochranné účely.

Rozhodně však prý nehrozí, že by mohlo dojít ke zneužití technologie pro šmírování osob ve vedlejším hotelovém pokoji. Tedy alespoň zatím. V současné době se technologie svým rozlišením podobá spíše radarovým systémům než rentgenovému záření. Lepší představu o povaze nové technologie si uděláte po zhlédnutí videa natočeného přímo vědci z MIT.

Za technologií stojí profesorka Dina Katabiová a absolvent MIT Fadel Adib. V současné době se snaží o postupné zvyšování rozlišení, takže jednoho dne by systém mohl rozpoznávat i obličeje. Do té doby má společnost dostatek času na vytvoření pravidel pro bezpečné používání Wi-Vi. „U každé technologie vždy záleží pouze na nás, pro jaké účely ji použijeme,“ řekla Katabiová.

Podstata Wi-Vi spočívá ve vysílání signálů Wi-Fi na druhou stranu překážky a měření vzdálenosti, po které se odrazí zpět. Jde o princip připomínající funkci radarových nebo sonarových systémů. Na rozdíl od nich však technologie Wi-Vi není tak nákladná, objemná a obejde se bez frekvencí, na kterých je závislý radar.

Pokaždé, když se signál Wi-Fi odrazí od objektu, tvar a struktura tohoto objektu ovlivní podobu signálu, který se vrátí zpět. Problém klasického signálu Wi-Fi je ale ten, že jeho podstatná část se odrazí už od překážky, která mu stojí v cestě, a ke sledovanému objektu tak dojde pouze jeho zlomek.

Wi-Vi proto vysílá hned dva navzájem opačné signály. Když první signál narazí do nehybného objektu, druhý signál jej vyruší. V případě pohybujících se objektů však k žádnému vyrušení nedochází. Wi-Vi pak průběh těchto signálů zobrazí na displeji. Při stojícím objektu má signál konstantní průběh, při pohybu se naopak mění.

Jak již bylo zmíněno, velkou výhodou Wi-Vi oproti radarům či sonarům je nízká cena, nízká spotřeba a malá velikost. Podle vědců by se tak cena případných modulů Wi-Vi neměla příliš lišit od ceny běžných modulů Wi-Fi.

Úvodní foto: © semisatch - Fotolia.com


Komentáře