Vesmírný internet se díky NASA může stát realitou

K Měsíci směřuje sonda, která by mimo jiné měla posloužit k otestování laserové komunikace v kosmickém prostoru.

Vesmírný internet se díky NASA může stát realitou


Případné používání laserových systémů ve vesmírném prostoru by podle pracovníků NASA přineslo zásadní zlepšení v rychlosti a kvalitě datového přenosu mezi různými vesmírnými objekty. Přirovnávají to ke zlepšení, které v mnoha domácnostech nastalo po připojení do optické sítě.

„Například vědci, kteří na Mars poslali vozítko s kamerami, si nám často stěžují, že jejich rádiové systémy neumí přenést tak velké množství dat zpátky na Zemi. S větší rychlostí stahování by tento problém odpadl,“ řekl Don Boroson, hlavní výzkumník lunární mise.

Hlavním úkolem vyslané robotické sondy je sice zkoumání měsíční atmosféry, po 30 dnech v provozu se však spustí testování laserového komunikačního systému. Pokud vše půjde hladce, mohly by se tyto systémy začít běžně používat pro komunikaci se satelity na oběžné dráze, s výzkumnými vozítky na jiných planetách, stejně jako s členy lidských průzkumných posádek.

Podle NASA půjde o vůbec první test laserového komunikačního systému v kosmickém prostoru. Nahrazení rádiových systémů laserem by robotům i lidským posádkám umožnilo přijímat a odesílat daleko větší objemy dat než mohou nyní. Na vzdálenosti přitom nezáleží.

Vědci očekávají až šestinásobné zvýšení přenosové rychlosti s energetickou spotřebou menší o 25 %. Vedle toho laserové systémy využívají zařízení, která váží až o polovině méně než rádiové příslušenství. Hmotnost je přitom pro vědce při plánování vesmírných misí kritickým faktorem.

„Když posíláte plavidlo do vesmíru, každý gram se počítá,“ řekl Boroson. Velikost rádiových systémů podle něj úměrně roste se vzdáleností, na jakou jsou plánovány vesmírné mise.

Průzkum vesmíru přitom převážně spočívá ve sběru a analýze dat. Vesmírná vozítka i astronauti provádějí častá měření, pořizují fotografie a videa vzdálených planet nebo asteroidů. Pokud však tato data nemohou poslat zpátky na Zemi, celá mise tím ztrácí na významu.

V současné situaci si vědci například musí dobře rozmyslet, které snímky a data nechají poslat, protože není optimální posílat úplně vše. Nasazením laserových systémů tato volba odpadne. A NASA se možná dostane i do vzdálenějších míst vesmíru.

Úvodní foto: © Anterovium - Fotolia.com


Komentáře