Vše o spolupráci Applu a Googlu proti Covid-19

Jde o útok na soukromí, nebo o spásnou technologii na záchranu světa? Zde jsou informace, jak to funguje, co to dělá, a odkazy na další zdroje informací.

Vše o spolupráci Applu a Googlu proti Covid-19


Google spolupracuje s Applem, aby vytvořily technologie, která budou sledovat kontakt mezi lidmi kvůli Covid-19.

„Všichni v Applu a Googlu věříme, že je nejvhodnější čas spolupracovat na řešení jednoho z nejvíc naléhavých problémů na světě,“ řekly společnosti ve společném prohlášení.

Obě velké korporace zveřejnily koncept technické dokumentace, který mimo jiné obsahuje Bluetooth, kryptografii a dokumentaci platformy.

Co říkají:

„Vlády a zdravotní úřady po celém světe pracují na řešení pandemie a hledají způsoby, jak ochránit lidi a společnost. Vývojáři softwaru pomáhají vytvářením nástrojů pro boj s virem. V duchu této spolupráce Google a Apple oznamují, že využijí technologie Bluetooth, aby vládám pomohly v boji proti šíření viru. Bude se brát ohled na soukromí a bezpečnost systému.“ 

Co říká Tim Cook:

Tim Cook, CEO Applu, ve svém tweetu říká:

„Sledování kontaktu může zpomalit šíření Covid-19 a lze tak učinit bez ohrožení soukromí uživatelů. Spolupracujeme s Googlem na pomoci zdravotníkům využitím technologie Bluetooth takovým způsobem, který respektuje soukromí a svobodu.“ 

Proč je taková technologie potřeba?

Zdravotníci po celém světě věří, že sledování kontaktu lze využít v boji s koronavirem. Telefonní operátoři, další společnosti a vlády jej používají ve snaze omezit šíření nemoci.

V praxi to ovšem znamená, že telefonní sítě sdílejí s vládou informace o pohybu osob, což znervózňuje odborníky, kteří to považují za možný krok k totalitnímu sledovacímu systému.

Taiwan, Singapur, Jižní Korea, Spojené království a Izrael již tyto informace využívají. Společnost OneZero vysvětluje některé způsoby, jak jsou tyto technologie používány.

Apple a Google se snaží tyto informace sbírat anonymním způsobem, který pomůže zdravotníkům a zároveň udrží soukromí uživatelů. 

Jak to funguje?

 • Smartphony budou do okolí vysílat náhodné, unikátní ID pomocí Bluetooth Low Energy
 • Zařízení ve vzdálenosti dvou metrů tento signál zachytí
 • Data se nepoužijí, pokud nenastanou konkrétní stanovené podmínky
 • Identifikátor neobsahuje žádné osobní informace
 • Seznam ID, se kterými jste přišli do kontaktu, se neodešle bez svolení
 • Pokud budete nakaženi, nebude tato skutečnost sdílena s žádnými uživateli, Applem ani Googlem
 • Všechny výpočty probíhají na vašem zařízení za pomoci serverů pro přenos dat
 • Budete moci zjistit, zda jste v posledních 14 dnech přišli do styku s Covid-19

Z čeho se technologie skládá?

Rozsáhlé řešení Applu a Googlu bude obsah API (Application Programming Interface) a další technologie na úrovni operačního systému. 

Jak to bude zavedeno?

Vzhledem k naléhavosti bude řešení implementováno co nejrychleji ve dvou krocích.

Během května společnosti zveřejní API, která umožní spolupráci Androidu a iOS pomocí zdravotnických aplikací. Budou vydány i oficiální aplikace

Následující měsíce věnují firmy práci na lepší detekční platformě a zabudují potřebné funkce do dalších platforem. 

Jak se chrání soukromí?

Jednotlivci se mohou rozhodnout, zda se přidají do systému, který bude potřeba rozeběhnout v opravdu velkém měřítku, aby mohl účinně fungovat. Systém je navržen tak, že může spolupracovat s ostatními aplikacemi a vládními zdravotníky.

„Soukromí, průhlednost systému a souhlas uživatelů pro nás mají nejvyšší prioritu. Těšíme se, že tuto funkcionalitu zprovozníme za dohledu všech zúčastněných stran. Budeme veřejně sdílet informace o naší práci, aby ji ostatní mohli kontrolovat,“ říkají společnosti. 

Jak se bude pracovat s daty?

Systém zaznamenává informace o zařízeních, která spolu přišla do styku.

Aplikace od oficiálních zdravotních autorit budou mít k těmto datům přístup. Uživatelé budou moci zadat, zda jim byl zjištěn Covid-19.

Systém bude pomocí identifikátorů pravidelně kontrolovat, zda jste přišli do kontaktu s nakaženým. Pokud ano, obdržíte upozornění, ale nebude vám sdělena identita dané osoby.

Jak systém funguje na individuální úrovni?

V praxi by systém mohl fungovat následovně:

 • Dva a více lidí stráví 10 minut v blízkosti dvou metrů
 • Jejich telefony mezi sebou nasdílí anonymní identifikátory
 • Pokud byl někdo z nich nakažen, systém obdrží tuto informaci prostřednictvím dané aplikace za pomoci API
 • Pokud s tím uživatel souhlasí, bude jeho nejnovější id sdíleno se systémem
 • Tato informace bude následně sdílena se všemi uživateli a každý, kdo přišel s tímto id do kontaktu, bude varován
 • Následně dostanou doporučení v závislosti na rozhodnutí vlády, může se jednat o karanténu, kontakt s lékaři a testování na Covid-19
 • Většina procesu probíhá na vašem zařízení. Nebudou se přenášet žádné informace o poloze a posílaná data budou anonymní.

Je možné tento systém zneužít?

Existují dva zřejmé způsoby zneužití:

Některé státy mohou systém zneužít jako cestu k většímu dohledu nad obyvateli. Apple a Google se tomu snaží zabránit využíváním anonymních identifikátorů a tím, že vyžadují souhlas uživatele.

Uživatelé by mohli nahlásit, že jsou nemocní, aby šířili paniku. Systém proto spolupracuje s vládami a zdravotníky, aby se omezilo šíření falešných zpráv. 

Argumenty proti systému

Existuje několik zdrojů kritiky. Ross Anderson, profesor na Univerzitě v Cambridgi, ukázal na několik problémů, jedním z nich je, že Bluetooth může zaznamenat neplatné záznamy, například od vašich sousedů, od kterých vás však dělí zeď.

Kritici také varují, že lze systém zneužít pro kontrolu dalších forem sociálního kontaktu. Vlády by jej tak mohly využít při vyšetřováních či pro potlačování společenských akcí. 

Kde se můžu dozvědět víc?

Společnosti Apple a Google zveřejnily předběžnou dokumentaci API a technologií a vysvětlují, jakým způsobem mohou vývojáři systém využít.

Apple vydal následující dokumentaci:

Bluetooth Specification

Cryptography Specification

Framework Documentation (API)

Dokumentace od Googlu:

Android Contact Tracing API

Bluetooth Specification

Cryptography Specification

Dokumentace na soukromí technologie je zde

Úvodní foto: Adobe Stock


Komentáře