Vývojová deska Mediatek X20 nabízí 10 jader a přehraje 4K videa

Základní desky pro vývojáře typu Rapberry Pi jsou v poslední době mohutně vylepšovány, aby zvládly vývoj náročnějších aplikací a 4K grafiky.

Vývojová deska Mediatek X20 nabízí 10 jader a přehraje 4K videa


Dobrým příkladem technologického posunu je vývojová deska Mediatek X20, která se začala prodávat tento týden za 199 dolarů. Je plná nejnovějších mobilních čipů, které dávají desce výkon srovnatelný se slabšími stolními počítači.

Má desetijádrový Mediatek X20 čip, který využívají nejnovější smartphony od méně znamých výrobců jako Meizu nebo LeEco. Deska samotná běží na Androidu 6.0 a není jisté, zda pro ni bude dostupná aktualizace na 7.0.

V chytrých mobilech ani tabletech stále není příliš důvod, proč použít desetijádrový procesor – takový multithreading a výkon je pro běžného uživatele dost těžko využitelný – ale vývojová deska jej může zužitkovat naplno. Pro tablety, mobily a další přenosná zařízení se většinou užívají čtyřjádrové procesory.

Deska také obsahuje Mali-T880 GPU, který je, mimo jiné, v Galaxy S7 zařízeních Samsungu. Pokročilé GPU zvládne přehrávání 4K videí a nahrávání v HEVC a VP9 formátech; zvládne tedy aplikace pro virtuální realitu.

Mediatek X20 má mnohá využití a velký potenciál. Desku lze použít jako náhradu Android PC, které není zcela snadné získat, nebo jako server pro soubory či média.  Samozřejmě může sloužit jako testovací prostředí pro vývoj mobilních aplikací, ale zvládla by i pomoci s vývojem robotů, dronů a chytrých domácích zařízení.

MediaTek chce svůj desetijádrový čip použít ve vícero zařízeních a vývojová deska by tomu mohla pomoci, myslí si Stephane Le Provost, techický ředitel MediaTek USA. Prohlásil to během konference Linaro Connect v Las Vegas.

Podobně jako Raspberri Pi cílí Mediatek na vertikální trh: pokladní místa, zdravotnická zařízení, průmyslové vybavení. Jak se rozšiřuje internet věcí, vývojové desky lákají možnostmi vytvářet prototypy jednotlivých zařízen.

Za cenu 199 dolarů je Mediatek X20 velmi výrazně dražší, než deska Raspberri Pi, jejíž hodnota se drží kolem 35 dolarů. Ta má čtyřjádrový 64bitový ARM čip a také lze použít jako náhradu za slabší PC. Pokud ale uživatel preferuje cutting-edge technologie, Mediatek nad Raspberri vyhraje.

Další specifikace desky Mediateku zahrnují 8 Gb vnitřní paměti, 2 Gb DDR3 pamětí a dva USB 2.0 porty. Pochlubit se může i GPS a WiFi s a/b/g/n standardy. Deska také má vlastní HDMI výstup a interface pro připojení 25megapixelového fotoaparátu.

Procesor se skládá ze dvou nejmodernějších Cortex-A72 CPU jader s rychlostí 2,3 GHz, čtyř jader Cortex A53 s rychlosti 1,85 GHz a čtyřmi dalšími Cortex-A53, běžícími na 1,4 GHz, vše samozřejmě od ARM.

Cílem deseti jader není využít všechny ve stejnou chvíli, ale zvolit správná jádra pro vhodný okamžik, popisuje Le Provost. A53 jádra lze využít pro běžné úkony, zatímco silnější A72 poslouží ke zpracování náročnějších aplikací.

Úvodní foto: Mediatek


Komentáře