Workplace Hub chce být pracovištěm budoucnosti; může uspět?

Podle japonské technologické firmy Konica Minolta leží budoucnost IT pracoviště v digitalizaci a centralizaci. Tomu odpovídá i nedávno uveřejněný Workplace Hub, jehož ambicí je sjednotit co nejvíce různých firemních technologií do jediné platformy.

Workplace Hub chce být pracovištěm budoucnosti; může uspět?


Workplace Hub firma představila nedávno na Berlínské konferenci Spotlight týkající se „pracoviště budoucnosti“. Na ní vystoupili jak mluvčí z řad partnerů – za zmínku stojí především HPE a Microsoft – tak osobnosti s technologiemi blízce spjaté.

Jakožto celková podniková infrastruktura se Workplace Hub skládá z několika výrobků – např. propojené tiskárny, hybridního úložiště a zabezpečený WAP. K těm jsou automaticky přidruženy související technologie od Microsoftu, HPE a dalších firem, které jsou partnery výrobce.

Pokud vezmeme Workplace Hub jako samostatné zařízení, jde o menší, futuristicky vypadající krabičku. Je těžké novinku přesně nazvat, ostatně přesnější definici se vyhýbá sama Konica Minolta – mluví o ní zkrátka jako o platformě. Nejlepší popis dává Dennis Curry, viceprezident a ředitel obchodních inovací a vývoje společnosti.

„Workplace Hub se bude vyvíjet tak, aby se stal nejkomplexnější platformou pro služby a schopnosti požadovanými pracovišti budoucnosti. To znamená, že podniky budou moci růst a spravovat jejich IT souběžně s měnícími se obchodními potřebami. Stane se tak ústřední součástí digitální organizace budoucnosti,“ věří.

Prozatím Workplace Hub působí spíše jako inovativní hříčka, nástin budoucího vývoje produktů firmy než deklarovanou revoluční proměnou pracoviště. Idea je nepochybně zajímavá – svěřit jedné platformě kontrolu nad internetem věcí, umělou inteligencí, deep learningem, kognitivní technologií a dalšími vyvíjenými technologiemi má potenciál, spíše však za pět, deset let.

O důrazu na teprve první krok v dlouhé řadě Workplace Hubů svědčí i důraz kladený na to, že na podzim letošního roku vydaný Workplace Hub bude „verzí jedna“. S největší pravděpodobností bude množství verzí narůstat s tím, jak nové technologie naleznou své místo v IT světě a bude potřeba jejich efektivní správa sjednoceně se staršími nástroji.

První verze Workplace Hub poskytne především přehled o IT infrastruktuře podniku, např. umístění uložených dat, stav zabezpečení, vzdálené ovládání Wi-Fi nebo komplexní přehled bezpečnostních prvcích ve firmě s možností rychlé změny nastavení. Související software a služby bude firma prodávat skrze Konica Minolta Marketplace, kde pravděpodobně nabídne rovněž produkty partnerů.

Smysl má první verze Hubu spíše z hlediska přípravy na budoucnost a z hlediska digitální transformace. To ostatně potvrzují i slova generálního ředitele firmy, Shoei Yamana.

„Pracoviště se vyvíjejí bezprecedentní rychlostí a digitální transformace se stává důležitější jak pro přežití na trhu, tak budoucí prosperitu. Workplace Hub nabízí podnikům všech velikostí nejen možnost dosažení účinné transformace, ale připraví je na budoucnost v podobě další vlny technologických inovací, které již pronikají do firemního prostředí“.

Viditelné je momentální zaměření na menší a střední podniky – digitální transformace je horké téma a možnost spravovat celé IT prostředí ve firmě z jedné platformy je lákavé. Workplace Hub může mít světlou budoucnost, vše záleží na tom, jak Konica „sjednocení IT infrastruktury“ reálně zvládla.

Zatím, několik měsíců před vydáním, se Workplace Hub zdá jako představa o možné budoucnosti. Nakolik bude tato vysněná budoucnost reálná rozhodnou nejen samy podniky, ale i úspěch nebo selhání technologií, na něž Konica klade největší důraz.

Úvodní foto: Konica Minolta


Komentáře