Lumix DMC-TZ7: Fotoaparát s nekompromisním HD videem

S blížící se dovolenou zřejmě leckdo z nás přemýšlí, zda se na cestu nevydat s novým fotoaparátem. A začne pátrat, jaké zajímavé modely jsou na trhu k dispozici.


Pokud uvažujete o přístroji, který zvládne jak fotografovat, tak natáčet kvalitní video, pak při výběru neopomiňte Panasonic DMC-TZ7. Model, který v lecčems ukazuje cestu vpřed.

Fotoaparát Lumix DMC-TZ7 společnosti Panasonic zaujme už na první pohled svými specifikacemi, které ho výrazně odlišují od většiny konkurence. Nabízí skutečně širokoúhlý pohled na svět (ohnisková vzdálenost po přepočtu na kinofilm činí 25 mm), dvanáctinásobné optické přiblížení, 3palcový displej s rozlišením 460 tisíc bodů nebo HD video s podporou AVCHD. Přidejte si k tomu pokročilé rozpoznávání tváří, stabilizátor obrazu Mega I.O.S. nebo zvuk s nálepkou Dolby stereo a pokud uvažujete o pořízení kvalitního kompaktního fotoaparátu, tento model při výběru určitě neopomenete.

Jedna funkce za druhou
Fotoaparát vám nabídne všechny funkce, které byste od zařízení této třídy očekávali. K dispozici je zcela automatický režim a poté řada režimů předdefinovaných, k nimž patří mimo jiné portrét či autoportrét a noční portrét, krajina i noční krajina (a asistent pro realizaci panoramat), západ slunce, hvězdná obloha, ohňostroj, pláž, sníh, sport, série snímků s bleskem nebo bez, pod vodou a další. Mimochodem – další režimy dítě a mazlíček jsou schopny automaticky doplňovat k fotografii jméno fotografovaného i s jeho věkem, přičemž se věk každý rok automaticky zvyšuje.

Režimy lze – v případě, že to dává smysl – doladit dalšími nastaveními, například volbou jednoho z běžných režimů blesku, vyvážením bílé a podobně. Nejpoužívanější režimy si pak lze nastavit jako uživatelské (k dispozici jsou pro ně dvě pozice) a dostat se k nim velmi rychle jen pootočením přepínače. Zvláštními režimy jsou makro a makro zoom (s ostřením od tří centimetrů).

Nastavit můžete citlivost v rozsahu ISO 80 až 1600, zvolit poměr stran fotografie 4:3, 3:2 a 16:9 (a lze si určit, že se jeden záběr automaticky vyfotografuje s různými poměry stran a vy si vyberete ten nejlepší snímek; díky tomu, že fyzické rozlišení snímače CMOS činí 12 megapixelů, nabízejí reálně pořízené snímky rozlišení cca 10 megapixelů), nechybí funkce bracketingu (expozičního vějíře), při níž se pořídí tři fotografie s různou kompenzací expozice za sebou. V nabídce je i zobrazení histogramu, nechybí horizontální a vertikální vodicí linky...

Na cestách se vám může hodit rychlé nastavení času v daném časovém pásmu – prostou volbou časového pásma, ve kterém se nacházíte, případně automatické doplňování místa pořízení záběru podle předem nastaveného časového plánu vaší cesty. Praktickou se může ukázat i schránka – funkce, při níž si některé informace zaznamenané fotoaparátem (například jízdní řád) uložíte do vnitřní paměti přístroje, kde je poté snadno a rychle opět najdete.

Již v úvodu padla zmínka o možnosti zaznamenávat HD video (v rozlišení 1280 x 720 pixelů) ve formátu AVCHD, k dispozici je ovšem i motion JPEG a nižší rozlišení. Dodejme, že při záznamu videa lze využít řadu z předdefinovaných fotografických režimů a také optický zoom.

V praxi
Parametry přístroje jsou nepochybně zajímavé, důležitější ale je, jaké výsledky podává v praxi. Pojďme se tedy podívat, jak jde přístroji fotografování a natáčení videa. Začněme ale jeho ovládáním.

Používání přístroje je snadné, v řadě situací je příjemná možnost volby zpravidla velmi dobře fungujícího automatického režimu nebo některého z režimů předdefinovaných. Mnohé funkce lze volit z rychlého menu tlačítkem Q.menu a co je opravdu extrémně příjemné v případě, že s fotoaparátem máte v úmyslu natáčet i video – přístroj disponuje samostatnou spouští pro fotografie a samostatným tlačítkem pro start a ukončení záznamu videa. Nelze než pochválit také kvalitní displej, který nabízí vynikající rozlišení a velmi dobré zobrazení pořízených snímků i videa.

Start fotoaparátu je svižný (cca 2 sekundy), zpomalovat při práci vás nebude ani ostření (nabízející samozřejmě několik režimů), které zaváhá snad jen v případě zoomu u maxima za horších světelných podmínek. Pořizované fotografie jsou za všech podmínek velmi dobré – ostré a s jasnými barvami (jejichž podání lze v případě potřeby doladit vhodným nastavením přístroje). S TZ7 můžete v podstatě zapomenout na trable s chromatickou aberací nebo na viditelné neostrosti v okrajových částech snímku. Při testu jsme zaznamenali jen slabé soudkovité zkreslení při širokoúhlém záběru, které je však na běžných snímcích neznatelné.

Velmi příjemně nás překvapila kvalita videa, díky níž lze bez přehánění říci, že pro běžné amatérské použití TZ7 celkem bez problémů nahradí digitální videokameru. Při vhodném nastavení fotoaparát v průběhu natáčení velmi dobře ostří a možná trochu překvapivě nabízí i velmi dobrou citlivost za horších světelných podmínek. Po pravdě řečeno: Video z tohoto fotoaparátu na běžně osvětlené noční ulici svou kvalitou překonává i některé digitální (HD) kamery, které jsme měli v poslední době v ruce, a to zdaleka nemluvíme jen o těch v cenové kategorii do deseti tisíc korun.

Manuál přístroje upozorňuje, že je při natáčení videa nutno počítat s tím, že budou zaznamenány i zvuky vzniklé při ovládání přístroje, což se ovšem při reálném použití ukázalo jako menší problém než umístění mikrofonů velmi blízko sebe (a tedy omezený stereo efekt). Obecně lze zvuk – s ohledem na předpokládané použití - označit za jedinou zmínky hodnou slabinu videa. Někoho možná ještě zamrzí omezení rychlosti zoomu (při natáčení startuje zoomování velmi pomalu), podle našich zkušeností ale bude pro většinu amatérských videí tato slabina spíše předností.

Závěr

Fotoaparátu Lumix DMC-TZ7 je poměrně těžké něco vytknout. V této kategorii přístrojů nabízí podle našeho názoru nejen všechny obvyklé funkce, ale i řadu dalších navíc. Své uživatele si jistě najde jeho funkce detekce známého obličeje se schopností na něj zaostřit ve skupině více lidí (detekce funguje překvapivě dobře; jen při některých zvláštních výrazech tváře fotografované osoby mívá občas potíže) i drobné pomůcky pro cestovatele. Co ale podle našeho názoru opravdu silně hovoří pro koupi přístroje, je kvalita pořizovaných fotografií a videa, která je v této kategorii fotoaparátů vynikající.

Slabiny přístroje pak – trochu paradoxně - souvisejí s jednou z jeho nejsilnějších stránek. Jeho schopnost natáčet kvalitní HD video nutně svádí ke srovnání nejen s fotoaparáty, ale také k poněkud neférovému porovnání s digitálními kamerami – a tady přístroj přece jen nabízí horší kvalitu zvuku (ve srovnání s videokamerou alespoň střední třídy; na fotoaparát je zvuk naopak velmi dobrý). Software pro úpravu videa dodávaný spolu s fotoaparátem pak nevyniká ani množstvím funkcí, ani snadností použití, což může trochu zkomplikovat život nezkušeným uživatelům. Ti ostatní zřejmě provedou konverzi z formátu Panasonicu do nějakého formátu standardního (což dnes nabízí i freeware) - a ke střihu videa použijí svůj oblíbený střihací software. Výhrady naopak nemáme k funkcím softwaru pro stahování a třídění fotografií i videa, se kterými lze pro běžnou práci bez problémů vystačit.

Sečteno a potrženo: Snad jediným skutečně vážným argumentem proti pořízení fotoaparátu Lumix DMC-TZ7 by mohla být jeho cena, kterou rozhodně nelze označit za nízkou (doporučená koncová cena v době uzávěrky činila 11 495 Kč s DPH). Uvážíme-li ale rozsah nabízených funkcí i kvalitu fotografií a HD videa, lze konstatovat, že cena odpovídá kvalitě, kterou za své peníze dostanete.Komentáře