Hlavní navigace

Firefox 3.0 má menší nároky na paměť než Opera a IE7

16. 3. 2008

Sdílet

Ukazují to testy poslední dostupné betaverze Firefoxu 3.0, které provedli vývojáři Mozilly. Díky řadě oprav, snižující nároky na paměť se jim podařilo značně snížit spotřebu paměti populárního open-source prohlížeče oproti konkurenčním browserům.

Ukazují to testy poslední dostupné betaverze Firefoxu 3.0, které provedli vývojáři Mozilly. Díky řadě oprav, snižující nároky na paměť se jim podařilo značně snížit spotřebu paměti populárního open-source prohlížeče oproti konkurenčním browserům.

Důležité je nejen to, že Firefox 3.0 spotřebovává méně paměti než Internet Explorer 7, Opera 9.5 beta 1 nebo Firefox 2.0.0.12 při otevření více webových stránek, ale také to, že po jejich zavření je schopný použitou paměť mnohem lépe uvolňovat. Stuart Parmenter, který novou verzi Firefoxu testoval (a který se také podílel na jejím vývoji), tvrdí, že v terminálním stavu po dokončení testování spotřeboval Firefox 3 zhruba o 140 MB paměti méně než Firefox 2 a o neuvěřitelných 400 MB méně než Internet Explorer 7 od Microsoftu.

V zátěžovém testu, zaměřeném na spotřebu paměti, se nahrávalo 29 různých webových stránek ve 30 otevřených oknech v 11 cyklech a po skončení testu se okna zavřela s výjimkou jednoho. Prohlížeč se nechal několik minut „odstát“ a pak byl změřen definitivní výsledek. Browser Safari od Apple a Internet Explorer Beta 1 od Microsoftu tento test nedokončily, protože spadly ještě před jeho koncem. Opera 9.5 Beta 1 jej úspěšně dokončila a spotřebovala během něj maximálně 240 MB paměti, ovšem po ukončení testu ji již neuvolnila. To bylo podobné průběhu testu u Firefoxu 2.0.0.12, ovšem Firefox 3.0 beta 4 spotřeboval maximálně 220 MB operační paměti a po skončení testu ji zase uvolnil, takže skončil na 85 MB, což bylo nejméně ze všech srovnávaných prohlížečů. Rekordní nároky na paměť měl pak Internet Explorer 7, který spotřeboval téměř 500 MB a po ukončení testu ji také již neuvolnil.


Průběh spotřeby paměti v testu prohlížečů
(zdroj: blog Stuarta Parmentera)


Permenter říká, že použitím nejrůznějších technik, jako je například zmenšení fragmentace paměti, vyladění fungování vyrovnávací paměti či opravou několika „paměťových děr“ se podařilo výrazně snížit nejen spotřebu paměti Firefoxu 3.0 při používání, ale jak dokazuje test, značně se zlepšila její zpětná dostupnost v momentě, kdy ji prohlížeč již nepotřebuje.

Výrazně vyladěna byla vyrovnávací paměť, kterou prohlížeč používá pro cachování obrázků, fontů a stránek pro navigaci směrem zpět a dopředu a nyní Firefox 3.0 po 30 minutách běhu veškerý obsah této cache vymaže.

Nízké nároky na paměť jsou pro Mozillu prioritou již delší dobu a o jejich snižování bylo rozhodnuto již s nástupem Firefoxu 2. V něm se ale již k významnějším úsporám nepřistoupilo, neboť byl v té době již v produkci a s výraznou změnou jeho kódu se proto podle Parmentera začalo právě až u betaverzí Firefoxu 3.0.

Více informací o snížení nároků Firefoxu 3.0 na operační paměť přímo od viceprezidenta Mozilly Mika Schroepfera lze najít ve starším článku na Computerworldu zde.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

Další testovací verze prohlížeče Firefox 3.0 vypuštěna

Firefox 3.0 versus Internet Explorer 8.0 – jak pokračuje jejich vývoj?

Firefox 3.0 dramaticky snižuje nároky na paměť

Firefox má nové prvenství!

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (1. část)

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (2. část)

Včera jsme vám pak přinesli informace o tom, jak si Firefox 3.0 stojí ve výkonnostních testech oproti konkurenčním browserům a detaily o tom jsou k dispozici na této stránce.

 

Byl pro vás článek přínosný?