Jaká je energetická náročnost serverových procesorů od AMD a Intelu v praxi?

Nezávislá společnost Neal Nelson & Associates provedla sérii testů, které měly za cíl odhalit, které serverové procesory jsou energeticky méně náročné – srovnávány byly konkrétně procesory AMD Opteron a Intel Xeon a bylo zjištěno, že ve většině testů jsou energeticky méně náročné servery osazené procesory AMD než srovnatelné konfigurace od Intelu.Nezávislá společnost Neal Nelson & Associates provedla sérii testů, které měly za cíl odhalit, které serverové procesory jsou energeticky méně náročné – srovnávány byly konkrétně procesory AMD Opteron a Intel Xeon a bylo zjištěno, že ve většině testů jsou energeticky méně náročné servery osazené procesory AMD než srovnatelné konfigurace od Intelu.

Test byl proveden na serverech se 2, 4, 6 a 8 GB operační paměti při různých stupních zatížení. Ukázalo se, že ve 36 z celkových 57 testů servery s procesory Opteron od AMD měly nižší spotřebu – konkrétně šlo o energetické úspory oproti Intelu v rozmezí 9,2 – 23,1 %. Naopak ve zbývajících 21 testech dopadly lépe Xeony, které se zde projevily jako úspornější v rozmezí 2,4 – 11,7 %. Navíc v okamžicích, kdy servery nebyly využívány (v takzvaném idle módu), což je z hlediska praktického využívání serverů poměrně častý stav (podle zprávy IBM, která byla vydaná zhruba před rokem, zabírá v datových centrech průměrně idle stav 80-85 % pracovní doby serveru), uspořily procesory od AMD 30,4 až 53,1 % energie oproti Intelu!
Nenechte si ujít:
AMD založí svůj čip Fusion na jádru Phenomu

Via nabídne nový a značně výkonnější procesor Isaiah

Intel uvedl dvoujádrový Celeron E1200 za příznivou cenu

Intel představuje šestnáct procesorů nové generace

Cenová válka mezi Intelem a AMD se blíží ke konci – přijde zdražení procesorů?

Dodávky Barcelony se opozdí díky chybě v cache

Analytici hodnotí nové 45nm procesory Intelu kladně

Celkově tedy situace z hlediska spotřeby vyznívá podle Neala Nelsona výrazně lépe pro AMD a test ukázal další zajímavé skutečnosti:
  • větší množství paměti přináší u Intelu zvyšování spotřeby procesoru
  • větší množství paměti přináší u AMD snižování spotřeby procesoru
  • při vysokém zatížení CPU mají Xeony o 8 až 14 % vyšší výkonnost
  • při vysokém I/O zatížení nabízí naopak Opterony o 11,3 až 19,4 % vyšší výkonnost


Komentáře