Laserové tiskárny Kyocera: Černobíle a téměř za hubičku

Pokud bychom měli stručně charakterizovat základní filozofii tiskových produktů společnosti Kyocera, můžeme ji jednoznačně shrnout do výrazu „nízké provozní náklady“.Pokud bychom měli stručně charakterizovat základní filozofii tiskových produktů společnosti Kyocera, můžeme ji jednoznačně shrnout do výrazu „nízké provozní náklady“.

V tomto duchu se nese také dvojice produktů, které patří k jarním novinkám výrobce. Jedná se konkrétně o černobílá zařízení Kyocera FS-1100 a FS-1300D, která najdou uplatnění všude tam, kde vyšší náklady na tisk v barvách nemají žádné opodstatnění a důraz je kladen na rychlost, jednoduchý provoz i údržbu. Takových oblastí je i dnes celá řada – černobíle lze vlastně tisknout často i naprostou většinu běžných firemních dokumentů.

Snadno a rychle
FS-1100 i FS-1300D, které jsou si i přes rozdílné označení podobné jako vejce vejci, představují kompaktní a výkonná laserová zařízení s rychlostí tisku až 28 str./min, založená na firemní technologii Ecosys. Jsou určena pro maximální objemy tisku 20 000 stran, resp. pro průměrné zatížení 2 000 stran za měsíc. Rozlišení tiskového systému činí 1 200 x 1 200 dpi a tiskárny podporují emulace PCL6/PCL 5e, KPDL 3 (kompatibilní s PostScript 3) a další a jako řídící jazyk je použit tradičně Prescribe IIe. Za nevýhodu lze považovat fakt, že síťovou kartu je třeba dokoupit volitelně.

A jaké jsou mezi modely odlišnosti? Jak už označení napovídá, FS-1300D je především vybavený duplexní jednotkou. Obě tiskárny pak obsahují standardní zásobník na 250 listů a univerzální podavač, kam lze v případě FS-1100 manuálně vkládat jednotlivé listy papíru, zatímco u vyššího modelu pojme 50 listů A4. Pokud byste požadovali zvýšení vstupní kapacity, můžete volitelně instalovat jeden nebo v případě FS-1300D dva volitelné zásobníky pro 250 listů. Výstupní kapacita činí shodně 250 listů.

Po zapnutí byly tiskárny připraveny tisknout už během zhruba 20 sekund a poté nás čekalo příjemné překvapení v podobě velmi svižného provozu, přičemž výkonnostní výsledky pro obě tiskárny byly prakticky shodné. Běžný textový dokument získáte už za pěkných 6 sekund, zatímco složitější texty ve Wordu jsme získali dle kvality (standard/vysoká kvalita) za 8 až 10 sekund. Rastrové foto už trvalo o něco déle, ale s 12 (standard) až 19 (vysoká kvalita) sekundami na tom tiskárny byly velmi dobře. PDF o rozsahu 27 stran tiskárny ve standardní kvalitě vychrlily za 1 minutu a 14 sekund.

Rastrová a vektorová grafika nebyla zcela dokonalá, spíše se jednalo o solidní průměr – to ale jen podtrhuje hlavní zaměření těchto produktů, jehož těžiště leží v běžných firemních dokumentech a prezentační grafice. Po této stránce je kvalita vyhovující, písmo u textových dokumentů je ostré a dobře čitelné.

Náklady
Na závěr se dostáváme k tématu, jímž jsme tento článek otevřeli, a sice k nákladům na tisk. Spolu s tím narážíme také na poslední odlišnost mezi oběma modely.

Oba jsou založeny na technologii Ecosys, která využívá válce a vývojnice s dlouhou životností, garantovanou na dobu dvou let nebo 100 000 výtisků, což znamená, že budete měnit v podstatě pouze toner. Z toho vyplývají orientační náklady tisku (ve formátu A4, při 5% pokrytí), které u modelu FS-1100 činí 0,47 Kč a u FS-1300D příznivých 0,31 Kč, což jsou hodnoty v tomto cenovém a výkonnostním segmentu velmi příznivé. Rozdíl mezi nimi plyne z použití odlišných typů tonerových kazet – FS-1100 využívá cartridge s výtěžností 4 000 a FS-1300D 7 200 stran.

Znamená to, že ač jsou na tom oba stroje výkonnostně naprosto stejně, nižší model můžeme doporučit uživatelům, kdo počítají spíše s nižšími objemy tisku, zatímco druhý uspokojí ty náročnější, kterým se díky nižším nákladům na tisk zanedlouho vrátí i o něco vyšší počáteční investice. Pokud pořizovací cenu, obě tiskárny Kyocera nejsou ve své výkonnostní kategorii nejlevnější, ale s většinou konkurenčních produktů mohou směle soupeřit.

Kyocera FS-1100 a FS-1300D
+ výkon, kompaktní provedení, tiskové náklady
- síťová karta za příplatek
Prodejce: Janus, www.kyocera.cz
Cena (bez DPH): 5 500 Kč za FS-1100, 7 300 Kč za FS-1300D

Kyocera FS-1300D


Komentáře