Palm Treo Pro: Jak obstojí v tvrdé konkurenci smartphonů?

Společnost Palm, která ještě před deseti lety patřila na špičku mezi výrobce PDA, ale nyní upadá v zapomnění, se pokouší zaujmout novými modely, které ovšem nemají na trhu díky silné konkurenci příliš jednoduchou situaci. Podívejme se detailněji na nejnovější model Treo Pro určený pro sféru byznysu.Společnost Palm, která ještě před deseti lety patřila na špičku mezi výrobce PDA, ale nyní upadá v zapomnění, se pokouší zaujmout novými modely, které ovšem nemají na trhu díky silné konkurenci příliš jednoduchou situaci. Podívejme se detailněji na nejnovější model Treo Pro určený pro sféru byznysu.

Nový Palm Treo Pro (na fotografii) je sice zajímavě designovaný a dobře vybavený přístroj, ale jeho problémem je poměrně vysoká cena (549 dolarů v USA) a nezájem telekomunikačních operátorů o jeho zařazení do ceníků, jako je tomu po celém světě například s iPhonem 3G.

Palm měl určitý úspěch se sportovními modely Centro a poučení z nich přenesl i do byznys linie Treo. Nový přístroj je dobře vybavený z hlediska funkčnosti a integruje elementy z Centra (např. speciální applet pro zavírání běžících aplikací) s operačním systémem Windows Mobile 6.1. Prodává se bez blokace na SIM kartu, takže lidé, kteří často cestují a mění SIM karty ocení možnost jejich snadné výměny a střídání GSM operátorů.

Treo Pro podporuje nejrůznější typy bezdrátového přenosu dat, od Wi-Fi, čtyřpásmového GSM až po vysokorychlostní datové sítě HSDPA/UMTS. Samozřejmostí je i zabudovaný GPS modul. Na rozdíl od iPhonu 3G má Treo Pro baterii, kterou lze snadno vyměnit, a která nabízí kapacitu 1 500 mAh. Ta umožní hovořit podle testů uskutečněných našimi americkými kolegy s novým Treem zhruba čtyři a půl hodiny, což je méně, než u průměrného PDA, ale na druhou stranu 3G přístroje vydrží v provozu kratší dobu, než modely bez podpory 3G.

Nové Treo je příjemně malé (rozměry jsou 11,4 x 6 x 1,3 cm) a váží kolem 133 gramů a je nabízeno v černém leštěném plastu, v němž je zasazena jak hardwarová klávesnice, tak i lesklý dotykový displej s rozlišením 320 x 320 bodů, jehož obraz vypadá poměrně ostře a jasně. Tlačítkem na pravé straně je možné vypínat a zapínat příjem Wi-Fi signálu.

Přistroj je standardně vybaven 256 MB zabudované flash ROM a 128 MB RAM, nicméně uživatelé mohou využít i přídavné microSD karty pro uchovávání většího množství hudby, obrázků, videa a aplikací. Treo Pro podporuje karty s maximální kapacitou 32 GB, což je dvojnásobek oproti iPhonu 3G, který podporuje maximálně 16 GB.

Klávesnice odráží vliv Centra a klávesy jsou zlehka mačkat, mají plastovou čepičku a jsou příjemně se na nich píše, nicméně jejich rozložení může být pro někoho matoucí. Celý přístroj se pak při používání poměrně výrazně zahřívá, což může někomu také vadit.

Mezi další výbavu nového Trea patří 2 megapixelový fotoaparát a standardní 3,5 mm stereo jack, takže není potřeba kupovat speciální sluchátka, ale postačí zcela běžná z obchodu. Američtí kolegové, kteří přístroj testovali, ohodnotili kvalitu přehrávání audia a videa jako přijatelné.

Pro navigaci je předinstalovaný software TeleNav, ovšem za jeho používání je nutné platit (v USA je to 10 dolarů za měsíc). Při testování se navigace ukázala jako bezproblémová, včetně hlasového navádění a Treo obsahuje také asistanční GSP software pro hledání pevných bodů, který navíc ve spolupráci s Google Maps může ukazovat směr při jízdě a lokaci, kde se právě nacházíte.
Nenechte si ujít:
Palm uvádí nový smartphone Treo 800w

iPhone 3G: Kolik stojí jeho výroba?

HTC má nový smartphone S740 s QWERTY klávesnicí

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

Windows Mobile 6.1 konečně uvedeny

iPhone 3G: Jak jej hodnotí analytici?

I když je nový Treo Pro zajímavý přístroj, většinu firem při rozhodování se o nákupu nových přístrojů pravděpodobně odradí jeho cena a navíc značka Palm dnes již nepřitahuje tak jako před lety. Nicméně kdo se pro něj rozhodne, nebude zklamaný a tento přístroj dobře poslouží všem standardním uživatelským potřebám.


Komentáře