Test: Android načítá webové stránky značně rychleji než iPhone

Alespoň to tvrdí studie od společnosti Blaze Software, která testovala načítání webových stránek společností ze žebříčku Fortune 1000.


Konkrétně podle průzkumu zvládla nahrát poslední verze Androidu 2.3 webové stránky zmíněných firem v průměru o 52 % rychleji než iPhone 4 s iOS 4.3.

Celkově bylo v rámci studie nahráno 45 000 testovacích stránek. Na přístroji Nexus S s Androidem 2.3 a mobilním prohlížečem Chrome byl medián doby nahrávání 2,144 sekund. Na iPhonu 4 s iOS 4.3 a prohlížečem Safari byl medián 3,254 sekund.

Stránky společností ze žebříčku Fortune 1000 byly opakovaně nahrávány a využívání bylo připojení přes Wi-Fi i 3G sítě a na telefonech neběžela žádní další aplikace. Smartphone s Androidem navíc vykázal lepší výsledek na celých 84 % webech a podle studie tedy nebyl jen celkově rychlejší, ale při surfování poskytoval lepší uživatelskou zkušenost než iPhone.

Blaze svůj test označuje za objektivní, neboť nemá žádnou spojitost s Googlem či Applem. Firma vytvořila nástroj pro testování mobilního internetu a také vlastní akcelerátor pro nahrávání webových stránek a studie je jedním ze způsobů jak upozornit na prostor pro optimalizaci webových prohlížečů. I když iPhone v přímé konkurenci s Nexusem S příliš neuspěl, studie říká, že celkově byly oba tyto odlišné přístroje příjemně rychlé.

I když jak Google, tak Apple v posledních verzích svých mobilních prohlížečů zrychlili zpracování JavaScriptu, nedošlo v tomto směru oproti předchozím verzím mobilního Chrome a Safari k až tak významnému posunu a vysoce komplexní aplikace stále neběží až tak svižně, jak by možná někdo čekal. Zástupci Blaze Software dávají za tento výsledek vinu populárnímu benchmarkovacímu nástroji SunSpider, který se obecně pro testy prohlížečů používá, ale ze svojí podstaty je velmi vzdálený využití JavaScriptu v reálném světě. Výrobci se proto snaží dosáhnout co nejlepšího výsledku v testu, kde jej lze snadno změřit, ale jak běží reálné aplikace již nikdo příliš neřeší.Komentáře