Test: Barevné laserové tiskárny do 10 tisíc (3. část)

Levné laserové tiskárny možná nenabízejí nejvyšší výkon, pro menší pracovní skupiny či jednotlivé uživatele, kteří potřebují mít barevné tiskové zařízení při ruce a přitom měsíčně netisknou příliš velký objem dokumentů, jsou však ideální. V dnešním dokončení testu se podíváme na zbylé zajímavé modely.Levné laserové tiskárny možná nenabízejí nejvyšší výkon, pro menší pracovní skupiny či jednotlivé uživatele, kteří potřebují mít barevné tiskové zařízení při ruce a přitom měsíčně netisknou příliš velký objem dokumentů, jsou však ideální. V dnešním dokončení testu se podíváme na zbylé zajímavé modely. Předchozí díl je k dispozici zde.

Oki C3450
Firma Oki by mohla velmi snadno soupeřit s Lexmarkem v tom smyslu, že v současnosti nabízí za cenu těsně pod 10 tisíc Kč nejnižší model ze své „pětitisícové“ řady, konkrétně C5650n. Ten sice přichází v základu bez duplexu, ale zato poskytuje rychlosti tisku 22 barevných a 32 černobílých stran za minutu. Protože je ale výrobce schopen nabídnout i menší a levnější produkt (a navíc zástupce rodiny C5000 již měl možnost své kvality v našich předchozích testech prokázat), do tohoto testu jsme zařadili model nejnižší řady barevných LED tiskáren Oki, a to C3450.

I tak jde nicméně o jednu ze tří nejrychlejších tiskáren v testu a s cenou pod 8 tisíc Kč (bez DPH) představuje velmi lákavou volbu – můžete totiž počítat s až 20 str./min při černobílém a se 16 str./min při barevném tisku. Výrobce tento model doporučuje pro skupiny maximálně pěti uživatelů a průměrné zatížení 500 až 2 000 stran měsíčně. Vstupní zásobník pojme až 250 listů papíru, výstupní 150 listů, i když s rozšiřováním se příliš nepočítá. Nechybí manuální podavač, s nímž můžete tisknout na až 1,2 metry dlouhé bannery, a podpora ručního oboustranného tisku (pod Windows).

Jak je v tomto segmentu běžné, tiskárna využívá hostitelský tiskový systém a ovladače jsou připraveny pro platformy Windows a Mac. I přesto, že jde o zástupce nižší řady tiskáren, máte k dispozici plnohodnotná ovladač se všemi běžnými volbami, jež Oki nabízí včetně možnosti úsporného tisku i kvalitativních režimů 600 x 600 nebo 1 200 x 600 dpi či vylepšeného ProQ2400. To naznačuje, že v kombinaci s „mikrojemným“ tonerem Oki můžete počítat s velmi dobrou kvalitou tisku.

Oki C3450 produkuje velmi kvalitní textové dokumenty a prakticky bezchybnou prezentační grafiku, jediným zjevnějším nedostatkem byl viditelný rastr u rastrové grafiky (fotografie). Bez ručního nastavení dochází tiskárna produkuje trošku teplejší odstíny, podání barev je však příjemné. Dobrou zprávou pak je, že je tiskárna schopna držet krok s výkonnějšími modely i co do rychlosti prvních výtisků, které byly opravdu svižné v černobílém provedení i v barvě – 12 nebo 14 sekund u textových dokumentů a 14 nebo 29 sekund u fotografie. Za zmínku stojí také příznivé provozní náklady (0,5 Kč černobíle, 2,80 Kč v barvě) i to, že v rámci běžné dvouleté záruky Oki zajišťuje servis přímo u zákazníka.

Xerox Phaser 6125
Jedna z letošních jarních novinek k nám dorazila od firmy Xerox, která spolu s modelem Phaser 6125 nabídla model se zajímavou cenou i výkonem – v rámci tohoto testu patří k těm výkonnějším produktům a zároveň se cenově vejde do spodní poloviny cenového spektra.
I když na rozdíl třeba od Oki tento produkt větším tiskárnám Brotheru a Lexmarku na záda nedýchá, jednoprůchodový engine této tiskárny je schopen vygenerovat solidních 12 str./min barevně a 16 str./min černobíle, přičemž rychlosti prvních výtisků se pohybují na solidním průměru. To platí pro text, vektorovou i rastrovou grafiku, stejně jako pro kontinuální tisk PDF.

Se slušným výkonem koresponduje i uváděná měsíční zatížitelnost na maximu 40 000 stran. Podobně jako HP, i tento produkt je vybaven malým displejem na ovládacím panelu – ten byl donedávna samozřejmostí u vyšší kategorie tiskáren, do níž z testovaných produktů spadají Lexmark a Brother, ne však u nižších produktových řad. Ocení jej hlavně méně zkušení uživatelé, kteří mohou snáze odhalit zdroje provozních problémů.

Jako většina ostatních zde uvedených zástupců barevných laserových tiskáren i Xerox využívá cartridge typu vše v jednom, zde umístěné pod sebou za předním krytem. Toto relativně kompaktní a lehké zařízení s váhou kolem přijatelných 17 kg podporuje platformy Windows, Linux i Mac OS a ve standardu nabízí nejen USB, ale i síťový port. Vstupní zásobník pro 250 listů papíru představuje také maximální vstupní kapacitu a doplňuje jej také manuální podavač.

Tiskárna je založena na hostitelském tiskovém systému (zájemcům o podporu PCL či PostScriptu Xerox nabízí model Phaser 6130). Barvy v základním režimu nejsou nějak zvlášť výrazné, nicméně celková kvalita je na slušné úrovni. Pomineme-li viditelný rastr u grafiky, což je u levných laserových tiskáren i dnes běžné, netrpí výtisky žádnými závažnějšími nedostatky. Náklady na černobílý tisk ve výši 0,60 Kč patří k těm dražším, naproti tomu cena barevného výtisku při 5 % pokrytí vychází při 2,82 Kč docela příznivě.

Pro shrnutí vlastností jednotlivých tiskáren jsme připravili přehledné tabulky, které jsou k dispozici pro stažení ve formátu Excelu. Tabulka s parametry jednotlivých modelů je zde a tabulka s výsledky výkonnostních testů zde.


Komentáře