Test: Firefox 3.6 je až o 15 % rychlejší

Srovnávací test prohlížečů ukázal, že nedávno uvolněný Firefox 3.6 je téměř o 15 % rychlejší než jeho předchůdce. Stále však výrazně zaostává za současnými rychlostními démony, Safari od Applu a Google Chrome.


Z pěti testovaných prohlížečů pro OS Windows se Firefox 3.6 umístil na třetím místě. Díky svému JavaScript enginu je nová verze asi třikrát rychlejší než Opera 10 a čtyřikrát rychlejší než Internet Explorer 8 (IE8) od Microsoftu. Ve srovnání se svojí předchozí verzí 3.5, k jejímuž uvolnění došlo v červnu loňského roku, si pak Firefox 3.6 polepšil o 14,5 % (na verzi pro Mac dokonce o 30 %). I přes značné zlepšení však Firefox stále zaostává za dvojicí Safari - Chrome, která se může pochlubit téměř dvakrát tak rychlejším JavaScriptem.

Test byl uskutečněn pomocí benchmarku SunSpider JavaScript na operačním systému Windows XP Service Pack 3. Rychlost každého prohlížeče byla testována hned třikrát, přičemž v konečné fázi byl použit průměr všech naměřených hodnot.

Tendence klást velký důraz na zvyšování rychlosti webových prohlížečů se u jejich tvůrců poprvé objevila před dvěma lety, kdy Mozilla vychvalovala výkon svého nového JavaScript enginu TraceMonkey. V loňském roce pak svou troškou do mlýna přispěl i Google, který svůj prohlížeč Chrome nazval nejrychlejším prohlížečem na trhu.

Dokonce i Microsoft, který ještě donedávna zpochybňoval jakékoliv výsledky rychlostních testů, potvrdil, že jeho vývojáři u dalších verzí IE věnují velkou pozornost právě výkonu. Velké naděje Microsoft vkládá do IE9, pomocí kterého chce srovnat krok se svými konkurenty. Konkrétní údaje o rychlosti IE9 však zatím nejsou dostupné.

Firefox 3.6 byl poměrně úspěšný i při testu na často používaném benchmarku Acid3, který se zaměřuje na to, jak si prohlížeč poradí se standardy DOM (Document Object Model), CSS2 (Cascading Style Sheets) a SVG (Scalable Vector Graphics). Nová verze získala 92 bodů ze 100 možných. Stoprocentní úspěšností se pak mohou pochlubit Safari, Chrome a Opera. Naproti tomu IE získal pouze 24 bodů.

Podle statistiky společnosti Net Applications Firefox v současné době představuje asi 25 % všech prohlížečů na celém světě. Pozici dlouhodobého lídra si drží Microsoft, jehož Internet Explorer disponuje 63% podílem. Na třetím místě se umístil Chrome s 5 %.Komentáře