Test: Jak je to v skutečnosti s rychlostí Safari 5?

Jak jsme již informovali, Apple vydal novou verzi internetového prohlížeče Safari 5 a tvrdí o něm, že jde o nejrychlejší browser na trhu. Naši američtí kolegové se proto rozhodli tento prohlížeč důkladně otestovat.


Web Macworld (MW) tento nový produkt podrobil testům výkonnosti a rychlosti a podle výsledků je vidět, že opravdu tento browser překonává své protivníky, přinejmenším v JavaScript enginu.

K testování kolegové použili SunSpider JavaScript Benchmark, jež se zaměřil na Nitro JavaScript engine browseru Safari. Apple tvrdí (na Safari webu), že tento prohlížeč je "až o třicet procent rychlejší než verze 4, o tři procenta rychlejší než Chrome 5.0 a dvakrát svižnější než Firefox 3.6" (více viz článek Apple vydal novou verzi webového prohlížeče Safari). Společnost Apple k testům využívala také SunSpider software.

V testu provedeném Macworldem se ukázalo, že výkon JavaScriptu prohlížeče Safari 5 je ve skutečnosti o 19,2 procent vyšší než u verze 4. Sice to není "až o třicet procent", jak tvrdí Apple, ale to může být způsobeno mnoha faktory, které ovlivňují výsledek. Nejdůležitějším z nich je kvalita připojení k internetu. Ovšem i přesto je nárůst rychlosti o skoro 20 procent skvělý výsledek.

A nyní ještě výsledky ostatních prohlížečů, o kterých mluvil Apple. V porovnání s Chrome 5.0 byl v testu portálu Macworld browser Safari 5 o 3,5 procent rychlejší. A také byl opravdu o více jak polovinu rychlejší než FireFox 3.6. Výsledky webu Macworld tak shledávají Safari 5 ještě rychlejším než tvrdí Apple, ovšem opět musíme připomenout, že vše závisí na připojení k internetu.

Společnost Apple nezmínila browser Opera a podle testů MW je Safari o 11,5 procenta rychlejší než Opera verze 10.53.

Více testů provedl web Gavinroy.com, který k testování použil ještě dva další benchmarky. V prvním případě šlo o V8 Benchmark Suite, který je dílem Googlu. Jak se dalo očekávat, v tomto testu byl Chrome 1,46 krát rychlejší než Opera a 1,61 krát než Safari 5 a dokonce více než jedenáckrát rychlejší než Firefox.

Nakonec ještě web Gavinroy otestoval prohlížeče za využití benchmarku Dromaeo. V tomto testu se opět podařilo vyhrát browseru Chrome, jež byl 2,22 krát rychlejší než Opera, 6,67 krát rychlejší než Firefox a 2,27 krát rychlejší než Safari 5.

Díky testům webu Gavinroy je vidět, že Safari 5 je opravdu nejrychlejší pouze v JavaScript enginu. Musíme ovšem brát na vědomí, že rozdíly jsou měřeny v milisekundách, takže je možné, že změna mezi Safari 4 a 5 nebude ani poznat.Komentáře