Test: Jak jsou na tom Windows 7 s výkonem?

I když Windows 7 mohou fungovat i na netboocích s poměrně slabými procesory, podle testů je nový operační systém jen o trochu rychlejší než jeho předchůdce, Windows Vista.


Vista nebyla v očích většiny lidí považována za příliš rychlý OS a jedním z úkolů Windows 7 bylo právě napravit v tomto ohledu Microsoftu dřívější reputaci. I když se o Windows 7 mluví jako o značně rychlejších, naši američtí kolegové uskutečnili test těchto dvou operačních systémů a dospěli k závěrům, že rozdíly nejsou nijak dramatické. Operační systémy byly nainstalovány na dvou deskopech a dvou noteboocích, na kterých byly spuštěny benchmarkovací balíčky WorldBench 6, které zahrnují řadu testů zaměřených na výkon počítače. Dále byla srovnávána rychlost startu a vypínání a délka výdrže na baterii. I když Windows 7 byly většinou rychlejší než Vista, nedá se říci, že by byly jednoznačným vítězem.

Výsledky ve Worldbechi 6
Na desktopovém PC E&C Black Mamba s procesorem Intel Core i7 přetaktovaným na 3,8 GHz dosáhly 64bitové Windows 7 Ultimate skóre 144 bodů, 64bitová verze Windows Vista Ultimate pak 139 bodů, což je rozdíl na úrovni 3,6 %. Na desktopovém PC HP Pavilion a6710t s 2,6GHz procesorem Pentium Dual Core E5300 pak získala 64bitová verze Windows 7 106 bodů, zatímco Vista 104 bodů. U 32bitových verzí pak byl na tomto PC od HP naměřen rozdíl 103 bodů oproti 96 bodům.

Na notebooku Gateway T-6815 Windows 7 Home Premium dosáhly 64 bodů, u Visty to bylo 58 bodů a na přístroji Lenovo IdeaPad Y530  to bylo 84 a 83 bodů, takže také jen minoritní rozdíl.

Bootování a vypínání
Co se týká rychlosti startu a ukončování systému, zde byly výsledky různé a notebook Gateway T6815 s Vistou v edici Home bootoval jen 39,6 sekund oproti 43,6 sekundám v případě Windows 7. Vypínání pak trvalo u Visty 11,72 sekundy a u Windows 7 pak 11,52 sekundy, což je zanedbatelný rozdíl. U stolního Pavilionu naopak zvítězily Windows 7 s časem bootování 47,7 sekundy oproti Vistě, které start trval 54,5 sekund. Na tomto PC se pak „sedmičky“ vypínaly 9 sekund a Vista 9,1 sekund, takže také téměř stejnou dobu.

Výdrž baterie u notebooků
Co se týká výdrže provozu na baterie, dopadl tento test příznivěji pro Windows 7, které běžely na jedno nabití na notebooku Gateway T-6815 3 hodiny a 12 minut, Vista vydržela jen 2 hodiny 58 minut, což je rozdíl čtvrt hodiny.

Jak je vidět, Windows 7 sice přinášejí určitý pokrok, ale jak již bylo řečeno na začátku, nejedná se o nic klíčového a rozdíly jsou většinou jen v řádu několika procent. Nicméně klasické výkonnostní testy jsou jedna věc a pocit odezvy a rychlosti systému při běžném používání jsou věc druhá a i když ve srovnání s Windows XP byl naměřený výkon Visty také víceméně srovnatelný, při práci si řada uživatelů stěžovala na velmi pomalé reakce. V případě Windows 7 může nastat obdobná situace a pro většinu uživatelů bude klíčový celkový dojem rychlosti, který na ně nový systém udělá, než syntetické benchmarky.Komentáře