Test: Multifunkce Samsung CLX-6220FX usnadňuje život v kanceláři

Barevné laserové multifunkční zařízení Samsung CLX-6220FX dokáže zjednodušit běžný kancelářský provoz v menších firmách či pracovních skupinách.


Multifunkční tisková zařízení nacházejí oblibu ve firmách a na pracovištích všech velikostí, přičemž nabídky příslušných výrobců tento trend zpravidla reflektují dobře segmentovaným portfoliem různě výkonných produktů. V následujícím testu si představíme zástupce vhodného zejména pro menší až střední firmy či pracovní skupiny od společnosti Samsung s modelovým označením CLX-6220FX. Tento stroj je vhodný pro ty uživatele, kteří chtějí barevně tisknout, kopírovat, skenovat, ale také faxovat všechny běžné dokumenty ve formátu A4.

Výkonnostně je zařízení postaveno pro měsíční zátěže až 65 tisíc výtisků A4 a jeho tiskový engine dovoluje dosahovat výkonů až 20 str./min jak při černobílém, tak při barevném tisku, potažmo kopírování. Tiskárna nabízí také automatický oboustranný tisk již v základu a je vybavena také duplexním automatickým podavačem dokumentů pro rychlejší a snazší kopírování či skenování originálů.

Základní hardwarová konfigurace v podstatě odpovídá kategorii produktu. Činnost stroje řídí 300MHz procesor, který má k dispozici 256 MB paměti (rozšiřitelných až na 512 MB), a podporovány jsou OS Windows, Linux a Mac OS X. Při celkové váze zhruba 37 kg pracuje zařízení s hlučností do 54 dB(A), což sice není zanedbatelné, ale díky plynulému chodu zařízení nepůsobí generovaná hladina „šumu“ příliš rušivě. Docela příznivé jsou i uváděné údaje o spotřebě – ve stavu připravenosti má multifunkce spotřebu 35 W a v úsporném stavu (spánku) 11 W. K ohřevu vnitřního válce je využíván nízkoenergetický zářič, což nejen zvyšuje hospodárnost, ale i urychluje provoz tiskárny zejména při přechodu z klidu do aktivního stavu.

Díky tomu je teplota tiskových komponent v průběhu doby udržována na nižší úrovni, což by se mělo kladně odrazit na jejich celkové životnosti. Tento model je připraven jak na síťovou, tak i lokální instalaci, takže je vybaven ethernetovým i USB 2.0 portem. Kromě toho na předním panelu najdete hostitelské rozhraní USB, do nějž stačí zasunout flash disk a přímo z něj tisknout nebo do něj ukládat skenované dokumenty.

Tisk
Základní funkcí celého stoje je pochopitelně tisk. Model CLX-6220FX podporuje rozlišení až 9 600 x 600 dpi (standardní rozlišení činí 1 200 x 600 dpi a v úsporném režimu koncept se využívá 600 x 600 dpi) a nabízí emulace PostScript 3, PCL5c a 6 plus SPL-C (Samsung Printer Language Color). Pro manipulaci s papírem slouží vstupní zásobník pro 250 listů a víceúčelový podavač, jenž pojme až 100 běžných listů A4, podporována jsou ale pochopitelně i další běžně využívaná média jako štítky, obálky, tvrdé či archivní archy apod. Automatický podavač dokumentů dokáže zpracovat až 50 listů papíru.

V praxi jsme byli schopni získat první stránku prostého textu za solidních 15-16 sekund a dokumenty ve Wordu jsme obdrželi za 16 či 18 sekund (černobíle, v barvě), což je na multifunkci slušný čas. V případě fotografie tisknuté v nejlepší kvalitě jsme pak dosáhli výsledků 18 a 28 sekund. Při opakovaném a kontinuálním tisku běžných dokumentů se rychlost blížila avizovaným 20 str./min a ke zpracování PDF obsahujícího 27 stran textu i grafiky zařízení potřebovalo minutu a 42 sekund – časy černobílého a barevného režimu se v těchto případech nijak významně nelišily. Jinak tomu bylo u duplexu, kdy tisk téhož PDF (černobíle i barevně) zabral zhruba kolem tří minut a 45-50 sekund, což znamenalo znatelné zpomalení.

Kvalitativně poskytuje tiskárna výsledky naprosto adekvátní pro běžné kancelářské použití. Text byl bez viditelných chyb a ztvárnění grafiky působilo velmi solidně. Rastr generovaný laserovou technologií je poměrně jemný a nezaznamenali jsme ani žádné výrazné nerovnoměrnosti nebo nepřesnosti. Celkový dojem zlepšuje lesklé ztvárnění grafiky. Defaultní podání barev je také velmi dobré a technologie kalibrace v reálném čase zajišťuje konzistentní výstupy. K dispozici je ale i softwarový nástroj Easy Colour Manager k úpravě vyvážení barev, jasu, kontrastu a sytosti obrázků zobrazených na monitoru.

Kopírování, skenování a fax
U mnoha firemních zákazníků bude k nejpoužívanějším funkcím patřit kopírování, kterou multifunkce zvládá opět v monochromatickém i barevném režimu. Ovládací panel zařízení a menu zobrazované prostřednictvím čtyřřádkového podsvíceného LCD displeje umožňují zvládnout veškeré úkony svižně a bez jakýchkoliv potíží, do kopírování se můžete bez obav pustit i bez manuálu. Jsou přitom podporovány stejné možnosti rozlišení jako u tisku, přičemž jak je běžné, režim si můžete volit z jednoduchých nabídek text/text+foto/foto. K dispozici jsou funkce jako vícenásobné kopírování (do 99 kopií), více stránek na list, kopírování průkazu (obě jeho strany na jednu stranu A4) či klonování (vícenásobný tisk originálu na stránku). Podporováno je kopírování knihy (víko skeneru je možné zvednout až o 30 mm) nebo plakátu.

Kopii běžného dokumentu jsme obdrželi za 20 či 21 sekund (černobíle, resp. barevně) a 10 originálů jsme byli schopni okopírovat za 51 až 55 sekund. Velkou výhodou je oboustranný automatický podavač, který podstatně zrychlí jinak manuální kopírování oboustranných originálů. Na kopiích vytvořených v běžném režimu text + foto byla patrná určitá degradace kvality, nicméně pro běžné použití byly výsledky dostačující a dle našich zkušeností nebyly horší než u většiny srovnatelné konkurence.

Skener podporuje standardy TWAIN a WIA a dovoluje skenování do USB, přes SMB, FTP, síť nebo do e-mailu. Můžete jej spouštět přímo z ovládacího panelu nebo z aplikace Scan Assistent, která dovoluje nastavit i kvalitativní parametry. Skener pracuje s optickým rozlišením 600 x 600 dpi a je schopen nabídnout i rozšířené rozlišení až 4 800 x 4 800 dpi. Pracuje poměrně svižně – v rozlišení 300 dpi jsme provedli skenování dokumentu za 16 sekund, fotografii A4 v režimu 600 dpi sejmul za minutu a 14 sekund.

Fax vyhovuje standardu ITU-T G3 a využívá modem s rychlostí 33,6 kb/s. Za zmínku stojí, že umožňuje odesílat dokumenty také barevně – nabízí přitom rozlišení 300 x 300 dpi černobíle nebo 200 x 200 dpi v barvě. Druhou významnou funkcí, byť je omezena jen na černobílý režim, je faxování z počítače. Lze jej provádět velmi snadno z aplikace SmarThru Office dodávané s produktem. Ta jinak může sloužit také k ovládání funkcí tisku a skenování a umožňuje provádět i správu dokumentů. Jde o velmi užitečný a snadno použitelný software.

Náklady a údržba
Multifunkce CLX-6220FX využívá u této třídy produktů oblíbené kazety v jednotlivých barvách CMYK typu vše v jednom, které kromě toneru obsahují také tiskové válce, což technicky méně zdatným uživatelům výrazně usnadní údržbu. Černá cartridge je dodávána v provedení s výtěžností 2 500 nebo až 5 tisíc stran (A4 s 5% pokrytím) a barevné pak pro dva nebo čtyři tisíce výtisků. Kromě nich je standardně třeba měnit jen přenosový pás, který vydrží až na 50 tisíc stránek. Jak jsme očekávali, u tohoto zařízení, spadajícího přece jen do segmentu těch levnějších, středně výkonných kancelářských strojů, nelze počítat s výjimkou upgradu paměti s žádnými možnostmi rozšiřitelnosti.

Jelikož se při doporučené pořizovací ceně pod 15 tisíc Kč jedná o relativně levnou multifunkci pro menší průměrné měsíční objemy tisku, nepřekvapí o něco vyšší provozní náklady. Zde jsme vycházeli z cen tonerových kazet s vyšší výtěžností, které jsou pochopitelně výhodnější a dostali jsme se (při započtení ceny přenosového pásu) k ceně 0,61 Kč za černobílou a 2,8 Kč za barevnou stránku při 5%, respektive 20% pokrytí A4. V kontextu výkonnostní kategorie zařízení a běžných cen spotřebního materiálu konkurence jsou to stále slušné výsledky, navíc reálné ceny uvedených položek mohou být na trhu výrazně nižší.

Celkově vzato na nás multifunkce Samsungu udělala velmi velice dobrý dojem. Při solidních výkonnostních parametrech a kvalitě odpovídající danému segmentu trhu totiž nabízí velmi dobrou výbavu a několik příjemných funkcí, které vám mohou skutečně usnadnit život.Komentáře