Test: Nové SSD disky řady 320 od Intelu v praxi

Test nově uvedených modelů SSD řady 320 potvrdil výrazný nárůst rychlosti zejména v oblasti zápisu.


Nově ohlášená řada solid state disků řady 320 od Intelu (více viz článek Kapacitu až 600 GB nabízí už třetí generace SSD od Intelu; ta je přitom o třetinu levnější než předchůdce) přináší výrazný upgrade do existující nabídky. Zvyšuje kapacitu na maximálních 600 GB na disk a nabízí i značně lepší výkon a nižší ceny než předchozí generace Intel X25-M. Testy, provedené našimi americkými kolegy, potvrzují, že rychlostní nárůst je v praxi skutečně hmatatelný.

SSD Intel řady 320 využívají 25nm výrobní proces a jsou postaveny na MLC technologii (multi level cell). Tato technologie výroby, kterou Intel nasadil v loňském roce, umožňuje produkci flash čipů s kapacitou 8 GB na ploše 167 milimetrů čtverečních, což je prakticky dvojnásobek oproti předchozí 34nm technologii. Intel využil také nový řadič, který podporuje 128bitové AES šifrování a také zvyšuje důraz na spolehlivost zvýšením počtu oprav obsažených již ve flash čipech. Přidává také podporu pro dokončení operací zápisu i v případě výpadku napájení (tento výpadek ovšem může trvat maximálně mikrosekundy, nikoliv sekundy a více). SSD Intel 320 jsou proto určeny pro datová centra a servery jako náhrada nejvýkonnějších 15 000 otáčkových pevných disků.

V testu 14 SSD, který uskutečnili naši američtí kolegové, se 300GB verze solid state disku Intel řady 320 ukázala jako velmi dobrý model. Dobře si vedl hlavně v zápisu, zejména velkých souborů o velikosti 2 GB a také v testech Open Office, kde dosáhl o několik sekund lepšího výsledku při instalaci. Předchozí generaci X25-M porazil nový model konkrétně ve čtyřech z devíti testu a ve zbytku byl výsledek víceméně vyrovnaný. Silnou stránkou nových SSD je právě zmíněný zápis – i když Intel uvádí hodnoty zrychlení o zhruba 100 % při náhodném a sekvenčním zápisu (konkrétně by mělo jít o zápis rychlostí 220 MB/s), v reálném použití byl nárůst rychlosti SSD řady 320 oproti X25-M asi 11% (34 sekund oproti 38 sekundám při zápisu 2 GB souboru), ale i to je dobrý výsledek. Rychlost čtení pak má být u obou generací na stejné úrovni 270 MB/s. Co se týká I/O operací za sekundu (IOPS), zde mají SSD řady 320 dosahovat až 39 500 IOPS při náhodném čtení a 23 000 IOPS při náhodném zápisu. Jedná se ovšem o údaj platný pro 300GB verzi a u disků s menší kapacitou jsou IOPS nižší. Nejedná se sice o nepřekonatelné hodnoty a na trhu jsou disky s lepšími parametry, ale Intelu nahrává poměrně příznivá cena nových SSD. Určitým omezením je také využití již staršího rozhraní SATA II.

Co se týká spolehlivosti, zde je potřeba se spolehnout na údaje Intelu, který uvádí výsledky testů mezi více než 1 milionem disků. Podle nich klesla chybovost SSD řady 320 o zhruba 0,4 % ve srovnání s řadou X25-M.Komentáře