Test: Nový Chrome 3.0 je nejrychlejším prohlížečem současnosti

Nová stabilní verze Google Chrome 3.0 je nejrychlejším prohlížečem. V testech porazil i dosavadní jedničku, Safari od Applu, který s ním sdílí jádro WebKit.


Na základě testů, které od minulého týdne prováděl Computerwolrd, je Chrome 3.0 nejrychlejší stabilní verzí ze všech pěti hlavních webových prohlížečů webu. Výsledky ukazují, že při práci s JavaScriptem je více než devětkrát rychlejší než Internet Explorer 8 od Microsoftu, více než pětkrát rychlejší než nedávno vydaná Opera 10.0, dvaapůlkrát rychlejší než současný Firefox 3.5 a o 30 procent rychlejší než Safari 4.0.

Výsledky se vlastně shodují i s ostatními testy, které se na webu objevily v minulých dnech. Googlu se javascriptový engine V8 podařilo opravdu zásadně vylepšit.

Když v minulém týdnu třetí generace Google Chrome vyšla, na oficiálním blogu se vedoucí vývojářského týmu chlubil, že ve srovnání s 2. verzí je Chrome 3.0 při práci s JavaScriptem rychlejší o 25% a dokonce o 150 % oproti verzi původní, kterou Google vydal v září 2008.

Redaktoři z Computerworldu nové testy provedli pomocí nástroje SunSpider JavaScript Benchmark pod Windows XP SP3, a to celkem třikrát pro každý prohlížeč a výsledky zprůměrovali.

Je tak trochu módou poslední doby, že většina výrobců každou novou verzi svého prohlížeče označuje za nejrychlejší a souběžně s každým novým vydáním publikuje i testy, které ukazují na nárůst výkonu při práci s JavaScriptem. Testování JavaScriptu  je pro mnohé stěžejní proto, že na webu je dnes dostupná řada pokročilejších aplikací, které v některých oblastech nahrazují klasické desktopové programy.

Jediný Microsoft však tyto testy nebere vážně –  podle něj to jsou pouhopouhé závody prohlížečů, které přesně nevykreslují to, k čemu prohlížeče ve skutečnosti slouží.

Microsoft namísto testování JavaScriptu měřil rychlost kompletního načtení (stažení) pětadvaceti nejpopulárnějších webových stránek. V nich Internet Explorer 8 porazil jak Firefox, tak i Chrome (MS testoval Firefox 3.0 a Chrome 1.0, ostatní prohlížeče jako Opera nebo Safari testovány nebyly).

Přes svou velkou rychlost si Google Chrome ale ještě cestu k velkému procentu uživatelů nenašel, minulý měsíc jej používaly zhruba 3 % lidí. Statistikám stále vévodí Internet Explorer, jemuž patří 67 % trhu (započteny všechny používané verze). V USA sice podíl Firefoxu stále roste, přesto za Evropou zaostává – za mořem jej používá přibližně 23 % uživatelů, Safari 4 % a norskou Operu 2 %. Aktuální čísla StatCounter pro Evropu přitom vypadají následovně: IE 46 %, Firefox 39,2 %, Opera 7,3 %, Chrome 3,6 %, Safari 3,1 %.

Google nedávno oznámil, že již brzy by měla být dostupná i verze Chrome pro Macintoshe a Linux; linuxová verze je sice již nějakou dobu dostupná (jako Chromium bez značky Googlu), ale ta bude muset ještě ujít kus cesty, než bude zcela použitelná jako verze pro Windows.Komentáře