Test: Opera 10.5 je nejrychlejším prohlížečem na světě

Ve srovnávacím testu webových prohlížečů dopadla nejlépe beta verze norské Opery 10.5 a stala se tak nejrychlejším browserem současnosti.


Jak ukázal srovnávací test našich amerických kolegů, prohlížeč Opera 10.5 je téměř o 15 % rychlejší než verze Safari pro operační systémy Windows a asi o 20 % rychlejší než Chrome od Google. Ze srovnání s dalšími konkurenty pak Opera 10.5 vychází ještě lépe. Její beta verze má dvakrát rychlejší JavaScriptový engine než Mozilla Firefox 3.6 a hned 10 rychlejší než Internet Explorer 8 od Microsoftu.

Až dosud se Opera v podobných žebříčcích umisťovala na posledních pozicích. První místo vždy ovládal někdo ze dvojice Safari - Chrome. Důležitým hráčem pak byla i Mozilla, která své naděje vkládala do JavaScriptového jádra TraceMonkey. Jediným prohlížečem, který Opera pravidelně porážela, byl věčně pomalý Internet Explorer

Test byl uskutečněn pomocí benchmarku SunSpider JavaScript na operačním systému Windows XP Service Pack 3. Rychlost každého prohlížeče byla testována hned třikrát, přičemž v konečné fázi byl použit průměr všech naměřených hodnot.

Úspěch Opery 10.5 spočívá v novém JavaScriptovém enginu Carakan a grafické knihovně Vega, která obstarává celý grafický výstup prohlížeče. Podle údajů Opery nabízí Vega třikrát větší výkon, než knihovna v prohlížeči Opera 10.10. Více informací se dočtete v článku Opera chystá revoluční JavaScriptový engine Carakan.

Beta verze Opery 10.5 je dostupná pouze pro operační systémy Windows. Pro Maca a Linux je k dispozici pouze alpha verze. Více na oficiálním blogu Opera Desktop Team. Datum pro vydání Opery 10.5 zatím její norský tvůrce nestanovil. Ve chvíli, kdy se tak stane, by však prý zároveň mělo dojít právě i k uvolnění beta verzí pro Mac a Linux.Komentáře