Test: Pět on-line služeb pro bezplatné ukládání souborů (2.)

Své soubory můžete uložit na „virtuální disk“ a pak je použít na jiných zařízeních nebo sdílet s přáteli.


Dokončení včerejšího testu…

OpenDrive
OpenDrive dává dvakrát více úložného prostoru než Dropbox. Jeho desktopový software je jen pro Windows, ale obsahuje funkci, která umožňuje prodávat stažení vašich souborů.

Jak pracuje: OpenDrive Desktop umístí virtuální disk do menu ikony „Můj počítač“ na vaší pracovní ploše. Podobně jako u Dropboxu pak přetahujete soubory myší do této ikony a ty se pak ihned odesílají na vaše on-line úložiště na serveru OpenDrive. Když naopak odtamtud přetáhnete soubory nebo složky, stáhnou se na váš lokální pevný disk. Služba pracuje v zásadě jako externí pevný disk připojený k vašemu počítači, ale existuje na on-line serverech.

Synchronizace souboru nebo složky dosáhnete kliknutím pravého tlačítka na libovolný soubor nebo složku z vašeho pevného disku a výběrem "Synchronize with OpenDrive“. Na virtuálním disku OpenDrivu se vytvoří kopie souboru nebo složky a zároveň se odešle na vaše on-line úložiště na serverech OpenDrive.

Pozoruhodnou vlastností OpenDrivu, která jej odlišuje od ostatních služeb, které tu probíráme, je možnost prodávat stažení vašich souborů pro veřejnost. K tomu účelu kliknete pravým tlačítkem na soubor uložený na vašem virtuálním disku OpenDrive a do nabídky z menu zadáte prodejní cenu v amerických dolarech. OpenDrive vytvoří ukazatel, který můžete posílat zájemcům o stažení. Když někdo na tento ukazatel klikne, bude nejprve muset službou PayPal zaplatit a teprve potom bude moci soubor stáhnout. Peníze za stažení se přičtou k vašemu kreditu na účtu OpenDrive.

Klady: OpenDrive poskytuje štědrých 5 GB on-line úložiště zdarma.

Co se musí zlepšit: OpenDrive vyžaduje, abyste na svém desktopu měli nainstalovanou Javu, a to ho může znevýhodnit, když tuto runtime platformu nechcete mít na svém počítači.

Navíc nelze z programu OpenDrive Desktop přímo vystoupit. Software musí být plně odinstalován, jinak virtuální disk OpenDrive trvale zůstává jako rezidentní zařízení připojené k vašemu počítači.

Program také párkrát zamrzl, když jsme na notebooku zkoušeli přetahovat soubory velké několik megabytů z pevného disku do virtuálního disku OpenDrivu.

Celkově: Dostanete veliké on-line úložiště zadarmo, ale program má v současném stavu určité potíže se stabilitou.

SpiderOak
SpiderOak má profesionální vzhled systému synchronizace přes cloud, vhodného pro podnikové uživatele s nároky na zálohování gigabajtových souborů po širokopásmovém spojení. Společnost SpiderOak ho poprvé spustila v prosinci roku 2007.

Jak pracuje: Klient SpiderOaku pracuje jako aplikace pro zálohování pevného disku. Každý počítač, který napojíte na svůj účet na SpiderOaku, se objeví v menu desktopového klienta SpiderOaku. Kliknutím na jméno počítače se otevře seznam složek a souborů, které jste odeslali na váš účet SpiderOak. Své soubory můžete stahovat, mazat a pomocí virtuální počítačové sítě na nich dělat další údržbu, jakou byste prováděli lokálně s typickým správcem souborů.
Zálohování a synchronizaci souborů a složek můžete nastavit tak, aby proběhly automaticky podle pravidelného plánu.

Zřízením "ShareRoom" můžete přístup ke svým souborům nebo složkám poskytnout i jiným lidem. "ShareRoom" je heslem chráněný ukazatel, který aplikace SpiderOak vygeneruje pro soubory nebo složky, které vyberete pro veřejné sdílení.

Klady: Aplikace má schopnost sdružit soubory na vašem lokálním pevném disku do kategorií („Dokumenty“, „Filmy“, „Hudba“, „Obrázky“ a podobně.) Potom se soubory z libovolné kategorie dají najednou zálohovat na servery SpiderOaku, pokud tam máte na svém účtu dost volného místa. Lze také vybrat určité soubory a složky, které chcete s pomocí SpiderOaku synchronizovat na více počítačích.

Co se musí zlepšit: Software SpiderOak může být v některých případech zbytečně silný nástroj se schopnostmi, které nepotřebujete, třeba když jen chcete synchronizovat pár složek a souborů mezi on-line úložištěm a lokálním pevným diskem. Přesto se s jeho uživatelským rozhraním a funkcemi snadno zachází.

Celkově: Zdá se, že SpiderOak byl navržen spíše jako zálohovací systém pevných disků než jednoduchá služba synchronizování souborů a složek s cloudem. Využijete jej tudíž naplno, jen když si zaplatíte dostatečné místo na on-line úložišti a všechny své počítače napojíte přes širokopásmový internet pro podniky na svůj účet na SpiderOaku.

ZumoDrive
ZumoDrive byl spuštěn v lednu 2009, možná jako konkurence Dropboxu, neboť má podobné uživatelské rozhraní a funkce. Odlišuje se pohodlným způsobem přístupu k mediálním souborům uloženým na vašem cloudovém disku.

Jak pracuje: Verze ZumoDrive pro Windows, kterou jsme testovali, pracuje podobně jako systém OpenDrive. Vytvoří na vašem počítači virtuální disk propojený s vaším on-line úložištěm na serverech ZumoDrive. Pro synchronizaci souborů a složek je na něj přetáhnete myší, a tím se automaticky odešlou na váš účet. S ostatními lidmi můžete složku nebo soubor sdílet po kliknutí pravým tlačítkem myši na složku nebo soubor a v menu pak zapíšete e-mailovou adresu člověka, jemuž chcete poskytnout přístup. ZumoDrive pro vás může rovněž vygenerovat webový odkaz na některé z vašich složek nebo souborů, který pak uveřejníte na webu.

Klady: V porovnání s klienty Dropboxu a OpenDrivu má ZumoDrive více funkcionality, i když hlavně ve způsobu, jakým řeší některé technické detaily jako třeba interakci s vaší sítí. Má ale pohodlně dostupné sdílení mediálních souborů mezi počítači a mobilními zařízeními. Pomocí jedné jeho funkce můžete snadno poskytovat přístup k hudbě a jejím seznamům na vašich iTunes.

Jako Dropbox, i ZumoDrive má klientský software pro několik operačních systémů a mobilních platforem.

Co se musí zlepšit: Protože bezplatné verze Dropboxu a ZumoDrive jsou si podobné, největším „nedostatkem“ ZumoDrive může být to, že není tak populární jako Dropbox, takže lidé, se kterými chcete spolupracovat, už používají Dropbox a ne ZumoDrive.

Celkově: ZumoDrive je v tomto přehledu nejlepší alternativou a nejsilnějším soupeřem Dropboxu. Vyrovná se mu základními vlastnostmi, ale umožňuje ze svých desktopových klientů snadnější práci.

Závěr
Dropbox, OpenDrive a ZumoDrive nejlépe ukazují koncepci úložiště dat, synchronizaci a sdílení, založené na technologii cloud. Jejich desktopové programy začleňují do souborové struktury vašeho operačního systému virtuální disk. Mají snahu pracovat co nejméně viditelně, jako normální disk.

OpenDrive nabízí největší on-line prostor zdarma, ale občas byly s jeho klientem, postaveným na Javě, problémy při synchronizování souborů velikosti několika megabajtů.

Dropbox a ZumoDrive dopadly nerozhodně. Pokud vaši kolegové nebo přátelé už používají Dropbox, může to být pro ně výhoda. Ale i ZumoDrive může stát za zkoušku, protože jeho desktopový klient umožňuje snadno sdílet mediální soubory s různými zařízeními.Komentáře