Test: Více funkcí v pestrých barvách

Multifunkční zařízení jsou v kancelářích malých a středních firem oblíbenou volbou, poskytující příznivý poměr pořizovacích nákladů a možností. Velmi zajímavým segmentem jsou levná laserová zařízení, která poskytují velmi solidní výkon a u nichž se dá počítat i s přijatelnými provozními náklady. Aktuální stav trhu ilustruje náš test šesti produktů ze současné nabídky pěti výrobců, jehož těžiště leží v oblasti barevných zařízení a doplňují jej zástupci tábora černobílých.Multifunkční zařízení jsou v kancelářích malých a středních firem oblíbenou volbou, poskytující příznivý poměr pořizovacích nákladů a možností. Velmi zajímavým segmentem jsou levná laserová zařízení, která poskytují velmi solidní výkon a u nichž se dá počítat i s přijatelnými provozními náklady. Aktuální stav trhu ilustruje náš test šesti produktů ze současné nabídky pěti výrobců, jehož těžiště leží v oblasti barevných zařízení a doplňují jej zástupci tábora černobílých.

Trh barevných laserových zařízení poskytujících více funkcí v cenové kategorii do 30 000 Kč je stále ještě dosti mladý, a tak není divu, že v této (nej)nižší cenové kategorii není ani četnost zastoupení výrobců, ani šíře nabídky produktů nijak závratná. I přesto si však zájemce může vybrat přístroj pro zpracování formátu A4 podle produkt svých představ, samozřejmě pokud si bude vědom, jaké parametry, možnosti a omezení může od levnějších strojů očekávat.

Abychom vám poskytli lepší obrázek o současném stavu trhu, otestovali jsme také dvě černobílá multifunkční zařízení (MFP) jejichž ceny se pohybují na nižší hladině se střední hodnotou 10 000 Kč. Do testu jsme zařadily barevná zařízení výrobců HP, Konica Minolta a Xerox, černobílá MFP reprezentují společnosti Lexmark a Oki.

Všechny modely obsahují veškeré základní funkce a možnosti vyžadované pro běžnou kancelářskou práci – tedy tisk, kopírování či skenování dokumentů a také fax (který v jednom případě chybí, dostupný je však ve vyšší verzi produktu). Při našem testování jsme přitom shledali, že celkově vzato poskytují vysokou užitnou hodnotu a velmi slušnou úroveň kvality. Samozřejmě, pokud máte šíři funkcí či komfort při práci skutečně vysoké nároky a vyžadujete maximální kvalitu grafiky, je logické, že zřejmě bude volit z jiné kategorie takových zařízení. Totéž platí o měsíční zatížitelnosti – u těchto modelů se počítá s nasazením v prostředí menších firem či kanceláří, kde se průměrný objem tisku pohybuje mezi 2-5 000 výtisků za měsíc, ačkoliv pro nárazové potřeby jsou schopny zvládnout zatížení o řád vyšší, tj. zhruba do 30 - 35 000 výtisků.

Naprostým standardem je kvalitní výstup při tisku textových materiálů a v některých případech jsme byli velmi příjemně překvapeni také kvalitou barevné grafiky, která nebývá považována za silnou stránku laserových produktů obecně. Ostatně pro tisk prezentací, hlavičkových dopisů či běžných marketingových materiálů tyto produkty vyhoví prakticky beze zbytku a tzv. fotokvalitu od nich patrně bude očekávat málokdo.

Pozoruhodné je, že se v poslední době objevily také barevné laserové stroje, jejichž cena klesla pod magickou hladinu 20 000 Kč a dostala se až k hranici 15 000 Kč. Daní za to jsou pochopitelně určitá omezení a nižší výkon, dokážeme si však snadno představit, že v menší kanceláři s nevelkým objemem zpracovávaných úloh a nižšími nároky na kvalitu výstupu bude příznivější pořizovací cena pádným argumentem.

Pokud jde o zástupce černobílých strojů, Lexmark zde reprezentuje kategorii MFP s cenou pod 10 000 Kč, kdy se opět jedná o základní konfiguraci, zatímco Oki ukazuje, že při přijatelné ceně lze získat rychlý stroj pro kvalitní tisk textu či grafiky v šedé škále.

Po sérii testů, které jsme se všemi MFP provedli s použitím identické konfigurace PC, uvádíme pro ilustraci výkonu a vzájemné srovnání výsledky základních úloh tisku, skenování i kopírování – vše při nastavení normální kvality (konkrétní označení nastavení se liší podle jednotlivých výrobců).

Pro základní srovnání uvádíme také náklady na tisk vypočtené z cen spotřebního materiálu, kde bereme v úvahu cenu tonerových cartridge, a jednotky tiskového válce. Je třeba počítat s tím, že takto vypočtené náklady mají spíše orientační vypovídací hodnotu, neboť většina výrobců nám neposkytla další podrobnosti.


--------------------------------
Konica Minolta magicolor 2490MF
Multifunkční magicolor 2490MF nabízí v kategorii barevných laserových strojů s cenou do 30.000 Kč vynikající kvalitu výstupu při tisku textu i grafických informací, stejně jako při skenování a kopírování. V jeho výbavě nechybí ani fax. Při všech typech úloh poskytuje vysoký výkon za přijatelnou cenu.


Více se o ocenění CW Excellent dozvíte tady.
Komentáře