Test Windows XP a Windows Vista SP1 – které jsou rychlejší?

Podle posledních testů, které si objednal Microsoft u společnosti Principled, se překvapivě ukazuje, že výkon Windows XP je víceméně srovnatelný s výkonem Visty s nedávno dokončeným Service Packem 1. V některých operacích vede jeden systém, v jiných druhý, avšak rozdíly nejsou nijak výrazné.Podle posledních testů, které si objednal Microsoft u společnosti Principled, se překvapivě ukazuje, že výkon Windows XP je víceméně srovnatelný s výkonem Visty s nedávno dokončeným Service Packem 1. V některých operacích vede jeden systém, v jiných druhý, avšak rozdíly nejsou nijak výrazné.

V uskutečněném testu se ukázalo, že Windows XP byly rychlejší v 61 % uživatelských operací než Windows Vista a ve 46 % operacích, zaměřených na obchod. Jednalo se o připravené balíky testů, které měly obsahovat nejčastěji využívané funkce ve zmíněných oblastech. Testy probíhaly na čtyřech počítačích - konkrétně na dvou desktopech (Dell XPS 600 a HP d4100e), notebooku Dell XPS M170 a na tabletu Toshiba Tecra M4. Bližší konfugurace nebyla uvedena.

Výše uvedené výsledky jsou naměřené po probuzení počítačů ze sleep módu. Zajímavé ovšem je, že když stejné testy byly uskutečněné po kompletním restartu (studený reset) a byl operační systém znovu nabootován, pak Vista v uživatelské kategorii zvítězila v 74 % operací a v 66 % operací z obchodní oblasti. Původně byl do testu zařazen ještě počítač HP a1320y, u něhož ale docházelo k velmi velkým rozdílům v naměřených výsledcích.

Nicméně podle vyjádření Principled Technologies byly rozdíly ve výkonu velmi malé, takže jsou rychlosti těchto systémů víceméně srovnatelné. Všechny sady testů byly dokončené s rozdílem většinou menším, než jedna vteřina. V testu byly dále porovnávány výsledky Windows Vista bez SP1 a s ním. Podle očekávání se ukázalo, že systém s nainstalovaným Service Packem 1 dosahoval v 87 % případů lepších výsledků než bez něj, nicméně testeři z Principled říkají, že i v tomto případě byly rozdíly většinou minimální.

Výsledky testů jsou i s podrobným popisem k dispozici i na stránkách Principled Technologies – uživatelské testy a obchodní testy.
Nenechte si ujít:
Exkluzivní test: Jaký je Service Pack 3 pro Windows XP v praxi?

Service Pack 1 pro Windows Vista je již ve finální verzi!

Service Pack 3 pro Windows XP překvapil, tvrdí testeři

Windows XP ještě nejsou na odpis

Uživatelé bojují za prodloužení prodeje Windows XP

Nová verze Service Packu 3 pro Windows XP je již ke stažení!

Otázkou ovšem je, zda by tak podobných výsledků bylo možné dosáhnout i na slabších konfiguracích PC, neboť díky vyšším nárokům Visty na operační paměť by s jejím během systémy s menším množstvím paměti měly jistě značně větší problémy.

Pokud vás zajímá test nového Service Packu 3 pro Windows XP, který v Principled Technologies neměli k dispozici, nicméně jeden spolupracovník amerického Computerworldu jej již podrobil svému zkoumání, lze o tom najít bližší informace zde.

Jestli máte vlastní zkušenosti s testy těchto dvou operačních systémů, nejlépe i v podobě konkrétních naměřených výsledků, budeme rádi, když se o ně s námi podělíte!


Komentáře