Zálohy na disk snadno a levně

V jednom směru se malé firmy od těch velkých prakticky neliší – jejich data jsou pro ně stejně důležitá a jsou vystavena stejným rizikovým faktorům, které by mohly způsobit jejich ztrátu a přímo ohrozit tak kontinuitu podnikání. V čem se tyto firmy naopak liší zcela jednoznačně, jsou rozsah finančních i lidských zdrojů pro IT. Právě proto pro ně může být spásou zálohovací řešení, jaké představuje produkt společnosti HP s označením StorageWorks D2D.V jednom směru se malé firmy od těch velkých prakticky neliší – jejich data jsou pro ně stejně důležitá a jsou vystavena stejným rizikovým faktorům, které by mohly způsobit jejich ztrátu a přímo ohrozit tak kontinuitu podnikání. V čem se tyto firmy naopak liší zcela jednoznačně, jsou rozsah finančních i lidských zdrojů pro IT. Právě proto pro ně může být spásou zálohovací řešení, jaké představuje produkt společnosti HP s označením StorageWorks D2D.

Tento diskový systém představuje v podstatě malou virtuální páskovou knihovnu (VTL), která emuluje LTO-2 páskové mechaniky HP a dovoluje zálohování pro až čtyři servery. Představuje přitom cenově velmi zajímavé řešení, které menším firmám umožní plně automatizovat zálohování kritických dat.

Obecně vzato je VTL vhodná pro každodenní zálohování produkčních dat, neboť díky on-line přístupu k datům umožňuje jejich nesrovnatelně rychlejší obnovu než při zálohování na pásky. I samotný proces zálohování se podstatně zjednoduší, a to díky plné automatizaci a schopnosti zálohovat více serverů současně, nikoliv postupně. To vše správcům ušetří spoustu času i starostí.

Samotný produkt HP je dodáván ve dvou základních verzích – D2D110 poskytuje 1 TB hrubé kapacity, tedy 750 GB užitečného prostoru pro uložení dat, zatímco D2D120 dvojnásobek, tzn. kapacitu 2 TB umožňující uložení až 1,5 TB dat.

Rozhraní iSCSI produkt předurčuje k připojení přímo do firemní sítě s využitím softwaru Microsoft iSCSI Initiator. Celý systém je založen na osvědčené platformě ProLiant ML 110 G4, z níž vychází i nenápadné věžové provedení poskytující prostor pro čtveřici SATA disků. Ochrana dat v případě poruchy některého z disků je zajištěna prostřednictvím podpory RAID 5.

V síti

Instalace systému je maximálně zjednodušena. Po zapojení do sítě, spuštění stroje a instalačního programu z CD jsme zařízení snadno identifikovali v síti prostřednictvím průvodce, který nám následně pomohl s celým procesem instalace. Následná konfigurace – nastavení kapacity a rotace pásek, RAID atd. – jsme provedli přes přehledné webové rozhraní. Poté už D2D běží jako prakticky zcela bezúdržbový systém, který jakožto VTL nevyžaduje defragmentaci disků, antivirové kontroly apod.

V síti se D2D každému ze serverů jeví jako samostatná pásková mechanika a umožňuje současné zálohování z až čtyř podporovaných serverů. Přitom lze dosáhnout agregované rychlosti zhruba až 40 MB/s. Při zálohování jednoho serveru se k této hranici přiblížíte, pokud se jedná o velké soubory, při zálohování malých souborů se rychlost pohybovala kolem 15-18 MB/s. HP doporučuje nasazení v prostředí gigabitového Ethernetu, ale podporován je samozřejmě i 100Base-T Ethernet – právě na propustnosti sítě do značné míry závisí rychlost zálohování.


Systém HP D2D umožňuje plně automatizovat zálohovací proces v malých a středních firmách při minimální údržbě.

Jedním ze zásadních aspektů souvisejících s nasazením D2D je jeho orientace na prostředí Windows. Linuxové stroje lze zálohovat pouze prostřednictvím zálohovacího Windows serveru za předpokladu, že to dovoluje vaše zálohovací aplikace, která data na D2D ukládá. Zařízení dále nepodporuje hardwarovou kompresi.

Ve druhé polovině roku HP plánuje nabídnout jako volitelný doplněk také páskovou mechaniku, již bude možné integrovat přímo v šasi D2D – to zjednoduší pořizování kopií na pásky. Bez těch se ani nadále neobejde, pokud se budete chtít skutečně polehlině pojistit proti jakékoliv pohromě či havárii v sídle firmy.

Software

Důležitým aspektem je podpora zálohovacích aplikací – ta momentálně není příliš závratná, nicméně kromě softwaru HP Data Protector Express 3.1 a Data Protector 6.0 v současnosti zahrnuje alespoň Symantec Backup Exec 11.d a 10.d (u té je ale třeba použít HBA, neboť nepodporuje iSCSI) a CA ARCserve 11.5. V blízké budoucnosti by ale měla být přidána podpora pro Yosemite Backup, EMC Dantz Retrospect a Legato NetWorker, Symantec NetBackup či Tivoli Storage Manager, čímž výrobce alespoň projevuje snahu vyjít zákazníkovi vstříc.

Není pochyb o tom, že HP by nejraději vidělo, kdyby jeho záložní systémy běžely ve spojení s jeho vlastním softwarem, a proto logicky nabízí také zvýhodněné balíky hardwaru D2D a zálohovací aplikace Data Protector Express. K dispozici jsou tak opět dvě varianty, které tvoří jeden ze zmíněných modelů a softwarový balík s licencemi pro jeden zálohovací server a tři media servery.

Samotný Data Protector Express představuje pro malou firmu velmi dobrou volbu, neboť poskytuje přehledné rozhraní a všechny potřebné funkce – v případě, že ve vaší firmě žádnou zálohovací aplikaci nemáte, lze jej vaší pozornosti rozhodně doporučit. Právě v období, kdy jsme testování D2D prováděli, se objevila nová verze 3.5, u níž jsou těmi nejzajímavějšími novinkami především podpora šifrování zálohovaných dat a dále pak podpora 64bitových (x64) OS, Windows Vista či systému Exchange 2007, zjednodušená instalace i vylepšené uživatelské rozhraní.

Shrnutí

Pokud se vám takové řešení, jaké HP D2D představuje, jeví jako ideální, je dobré mít na paměti, že se jedná o produkt navržený striktně pro menší firmy, z čehož vyplývá, že se u něj příliš nepočítá s nějakou škálovatelností či upgrady.

HP D2D určitě nebude řešením pro každého, ale podstatné je, že pro spoustu zákazníků ze segmentu malých až středních firem může být tím pravým ořechovým. Výrobce v několika parametrech jasně specifikuje, jaké možnosti a omezení systém nabízí a ve výsledku to nezní až tak špatně. Spíše naopak, pro mnoho zákazníků, kteří ve své síti provozují typicky dva až čtyři Windows servery může D2D bez splnit jejich současná kritéria za příznivou cenu. Ocenit přitom mohou jednoduchost nasazení a provozu i to, že takto mohou celkové náklady na zálohování snadno udržet pod kontrolou.


HP D2D
+ cena, jednoduchost instalace a správy
- pouze pro Windows prostředí, standardně pouze jednoletá záruka
Prodejce: HP, www.hp.cz
Cena: HP D2D110 43 000 Kč, HP D2D120 65 000 Kč, HP D2D110 + Data Protector Express Software Kit 65 000 Kč, HP D2D120 + Data Protector Express Software Kit 87 000 Kč


Komentáře