AMD přistupuje k dalším úsporným opatřením

Společnost AMD informovala, že bude pokračovat v opatřeních pro úsporu svých nákladů, včetně uzavírání některých svých provozů. Již například v loňském roce společnost ohlásila propuštění 10 % svých zaměstnanců.


Cílem je navrátit se do profitabilního režimu, což firmě AMD výrazně ztěžuje probíhající ekonomická krize a pokles spotřebitelských výdajů, jenž trápí prakticky celý polovodičový průmysl. Mluvčí AMD, Drew Prairie, pak upřesnil, že dojde ke spojení některých dosud samostatných operací a konsolidaci v jednotlivých provozech.

AMD tvrdí, že úsporná opatření se pozitivně promítnou do hospodaření v letošním i v následujících letech, zatímco na operacích firmy by tyto kroky měly mít minimální vliv. Prairie odmítl komentovat, zda se snaha o další redukci nákladů promítne i na manažerských postech, kde se již propouštělo při minulých snahách AMD o restrukturalizaci. V lednu totiž společnost prohlásila, že propustí 1 100 svých zaměstnanců. Výrobce čipů se bude snažit těmito opatřeními dosáhnout do konce roku 2009 přerušení série ztrátových kvartálů (firma konkrétně počítá s tím, že by zlom měl nastat ve třetím čtvrtletí). Finanční výsledky AMD za první čtvrtletí letošního roku by měly být ohlášeny 21. dubna, například analytik Dunham Winoto ze společnosti Avian Securities, tvrdí, že i když se společnost snaží v současnosti udělat maximum pro zefektivnění svého provozu a zvýšení obratu, čekají ji těžké časy.

Firmě určitě pomůže oddělení továren do samostatné společnosti (která nyní vystupuje pod názvem GlobalFoundries), ale stále ji zatěžuje akvizice firmy ATI, která proběhla v roce 2006, dodává Winoto.

AMD nemá ještě plnou představu, jak přesně jí ovlivní recese a snahy o restrukturalizaci proto přicházejí podle Winota podle potřeby a Intel, který podobnou restrukturalizaci uskutečnil přes několika lety a zoptimalizoval svoji strukturu je díky tomuto kroku v současné době v lepším postavení, tvrdí analytik.Komentáře