Akcionáři žalují Sun. Chtějí zabránit prodeji

Dokumenty amerického regulačního úřadu SEC ukázaly, že firmy Sun a Oracle čelí třem žalobám akcionářů. Navíc existuje i podezření z korupce, které se měl Sun dopustit v zahraničí.


Celkem tři žaloby podali v minulém měsíci na společnost Sun Microsystems její akcionáři. Jejich cílem je zastavit prodej Sun firmě Oracle. Vyplývá to z dokumentů, které Sun připravil pro americký úřad Securities and Exchange Commission (SEC). Žaloby byly podány u Vrchního soudu v Santa Clara a v pozici obviněných v nich figurují Sun Microsystems, několik jejích funkcionářů a také společnost Oracle.

Všechny tři žaloby mají zabránit v prodeji Sun Microsystems společnosti Oracle, která za ni nabídla  7,4 miliardy dolarů. Akcionáři tuto cenu označují za neférovou a neadekvátní. Jednotlivé funkcionáře dále žalují za porušování svěřenecké povinnosti a obě firmy za napomáhání a navádění k porušování svěřeneckých povinností.

Společnost Sun prohlásila, že obvinění na žaloby oficiální cestou ještě nereagovali.

Oracle zájem o odkoupení Sunu oznámil v dubnu letošního roku, což bylo velkým překvapením, protože do té doby se o Sun ucházela Velká modrá, společnost IBM.

V dokumentech pro regulační úřad SEC Sun Microsystems vyjádřil své podezření, že během fiskálního roku 2009 došlo k porušení amerického zákona proti korupčním praktikám v zahraničí. Zákon FCPA má firmám zamezovat v tom, aby se jakkoliv snažily korumpovat zahraniční funkcionáře. Společnost Sun ohlásila, že spustila nezávislé vyšetřování podezřelých aktivit v "jisté zahraniční zemi", a také že tyto podezřelé aktivity dobrovolně oznámila americkým úřadům.

Mezitím se Sun rozhodl zastavit snahy zkonsolidovat svou databázovou infrastrukturu do jediného ERP systému (Enterprise Resource Planning System). Podle materiálů úřadu SEC se firma během projektu potýkala se spoustou překážek, které negativně ovlivňovaly její provoz.

"Rozhodli jsme se, že během příštích šesti měsíců pozastavíme implementaci zbývajících fází projektu a budeme vyhodnocovat alternativy," prohlásila společnost Sun.

Co se žalob ze strany akcionářů týče, tiskový mluvčí Sun Microsystems pro Computerworld řekl, že firma "se na ně chystá patřičně zareagovat", ovšem k dalším věcem se vyjadřovat nechtěl.

Tisková mluvčí společnosti Oracle žaloby odmítla komentovat, ale poskytla prohlášení, v němž stojí, že Sun Microsystems se k možnému porušení protikorupčního zákonu FCPA přiznal ještě předtím, než se firmy dohodly na akvizici. Více o akvizici najdete např. v článku Oracle kupuje Sun na našem sesterském ChannelWorldu.Komentáře