Apple: Notebooky Mac budou levnější

Jako odpověď na vzrůstající počet šetřivých zákazníků a také na zvýšenou oblibu levných netbooků připravuje firma Apple změny, které mají snížit ceny většiny populárních modelů...


 Aspoň to vyplývá ze zvěstí stránky AppleInsider, kde je stále dokola opakována tato zpráva:

"Zákazníci se v nadcházejících měsících mohou těsit na cenově přístupnější verze 13-ti palcového MacBooku i iMacu. Tento krok je očekáván lidmy, kteří jsou specialisty na odhadování budoucích kroků Applu. MacBook, jehož aktuální cena začíná na 999 dolarech za verzi s polykarbonátovým tělem a končí na 1299 dolarech za verzi s hliníkovým obalem, je nejlépe prodávané Mac zařízení, iMac je nejoblíbenější desktop Mac.

Experti očekávají, že první levnější modely by mohly přijít už toto jaro.

Redaktor Industry Standard Ian Lamont předpovídal v prosinci, že by Apple mohl ukončit iMac desktop řadu, jelikož většina trhu se ubírá směrem k levným, přenosným počítačům. Ale Paul Boutin, další redaktor Industry Standard, s tím nesouhlasí. "Používám svůj 24" iMac k psaní svých článků pro Standard každý den a nedokážu si představit, že bych svoji lásku nahradil něčím jiným, než dalším iMacem. Nechci žádný MacBook připojený k Cinema Display."

Ale samozřejmě všichni, kdo sledují Apple musí již několik měsíců tušit, že Apple nemůže stále ignorovat působení krize na počítačový trh a tím způsobený posun od notebooků za 1000 dolarů k netbookům za 300 dolarů. Ředitel firmy Acer, J. T. Wang, si myslí, že každý čtvrtý laptop prodaný v příštím roce bude netbook. Společnost Gartner je zdrženlivějsí a říká, že tento jev nastane nejpozději v příštích třech letech.

"Nevíme jak vyrobit počítač, který by byl levnější než 500 dolarů a přitom to nebyl šmejd," tvrdil Steve Jobs, spoluzakladatel firmy Apple. Odkdy Jobs tvrdí, že neví, jak něco udělat? Bývalý inženýr Applu, Andy Hertzfeld, ve své knize Revolution in the Valley popisuje, jak se Jobs snaží vyrobit levný a přitom výkonný osobní počítač. Právě cena Mac zařízení byl jeden z hlavních problémů mezi Jobsem a novým výkonným ředitelem Johnem Sculleyem.

Levnější Mac zařízení jsou jasným cílem do budoucna. Jediné, co zbývá odhalit, je, jak asi bude vypadat levný počítač podle představ Applu.Komentáře