Apple příští týden představí iPhone OS 3.0

Společnost Apple ve čtvrtek oznámila, že předvede svůj nový software pro iPhone v úterý 17. března.


"Přijďte se podívat na to, co vyvíjíme," stálo v e-mailu, který dostali vybraní reportéři v úterý. "Připojte se k naší předváděcí akci, která je jen pro zvané, a dozvíte se o novém SDK a prohlédnete si nový software pro iPhone, OS 3.0."

Minulý rok vydal Apple ze začátku března 2008 verzi 2.0 a nedlouho poté, v červnu 2008, následovalo představení nového modelu iPhone 3G a jeho nasazení do prodeje v červenci.

Protože se objevují zvěsti o tom, že Apple vydá v létě nový model iPhonu, snad na každoroční Worldwide Developers Conference (celosvětová konference vývojářů, zkráceně WWDC) unikne nějaká informace o upgradu operačního systému nebo o SDK (software development kit), abychom si mohli lépe představit, jaké vlastnosti bude nový iPhone mít. Ještě nebylo oznámeno, kdy přesně letos WWDC proběhne, ale pravděpodobně by to mohlo být v první polovině června jako v minulých dvou letech.

Analytici se shodují, že načasování předváděcí akce ukazuje na to, že Apple opět vydá nový model ve stejném čase jako minulý rok.

"Očekávám stejný postup," myslí Jeff Kagan, nezávislý analytik z Atlanty.

"Rozhodně to dává smysl," souhlasí Van Baker, analytik firmy Gartner. "Vždycky je rozumné dát nejprve SDK k dispozici vývojářům, aby se s ním seznámili."

"Také je možné, že výkonný ředitel firmy Apple, Steve Jobs, by mohl chtít nový model představit na WWDC, tak jako to udělal s iPhone 3G," říká dále Baker.

Analytici také zkoušejí hádat, co nového přinese nová verze softwaru.

"Samozřejmě první co mě napadá, je možnost přidávání videa do iPhonu," říká Baker. "A také turn-by-turn příkazy. To jsou dvě do očí bijící opomenutí."

"MMS by byla skvělá volba," říká Charles Golvin, analytik firmy Forrester Research. Uživatelé upozorňují na tento nedostatek už od vydání prvního iPhonu v roce 2007.

iPhone 3.0 by také mohl přidat do telefonu podporu Flash souborů, shodují se Baker a Golvin. "Otázkou ovšem je, jak se firma domluví se společností Adobe, která vyvíjí Flash," říká Golvin. "Apple slibuje, že do mobilu přinese celý internet, ale bez Flash to přece není ono."

Minulý měsíc oznámila firma Adobe, že ještě není připravena dostat Flash do iPhonu, ale že jsou zavázáni vydat Flash plugin pro tento smartphone.

"My všichni jen spekulujeme, stejně jako když se Apple chystal vydat první model," dodal nakonec Kagan. "Je možné, že se úplně pleteme. Jediné jistota je, že nová verze softwaru 3.0 nebude fungovat jen na novém modelu, který se od firmy Apple očekává v létě, ale že si ho budete moc nahrát do jakéhokoli staršího modelu."Komentáře