Microsoft čelí dalšímu antimonopolnímu řízení

Společnost Microsoft, se kterou již delší dobu vede spor EU ohledně monopolního chování na trhu, čeká další slyšení na podobné téma – tentokrát v Rusku. Zde firma podle regulačního úřadu porušila zákonná ustanovení v souvislosti s cenami a dostupností operačního systému Windows XP.


Podle federálního antimonopolního úřadu údajně porušil Microsoft příslušné ruské zákony tím, že stáhl operační systém Windows XP z trhu, i když je o něj i nadále zájem. Podle šetření úřadu je prý stále poptávka jak po OEM, tak i krabicových verzích Windows XP, které se prodávaly do 30. června roku 2008. Microsoft také údajně nastavil různé ceny pro stejné verze Windows XP a společnost také měla mít také podíl na tom, že zásoby nových počítačů s Windows XP byly redukovány, tvrdí úřad.

Toto jednání podle příslušného státního orgánu obsahuje elementy monopolního chování, neboť podle platných ruských nařízení není možné stejný produkt prodávat za různé ceny. Slyšení Microsoftu je pak naplánováno na 24. července, kdy se bude obhajovat před regulačním úřadem. Microsoft pak v reakci na tuto zprávu vydal prohlášení, že zatím nebyl na vyšetřování upozorněn, ale hodlá spolupracovat v šetření a zajistit plnou shodu svého jednání s ruskými zákony.

Windows XP byly uvedeny v roce 2001 a stále jsou nejrozšířenějším operačním systémem, i když se Microsoft snaží intenzivně propagovat Vistu, která byla pro uživatele uvolněna na začátku roku 2007 (pro firmy pak již v roce 2006). V odpověď na poptávku po Windows XP pak Microsoft umožňuje downgrade vyšších edic Visty Business a Ultimate na Windows XP Professional a tato možnost není časově omezena.

V dubnu pak Microsoft potvrdil, že výrobci netbooků budou moci Windows XP prodávat se svými produkty ještě rok po té, co přijdou na trh Windows 7. Tento termín byl stanoven na 22. října 2009. Nicméně Windows XP díky svým nízkým hardwarovým nárokům mohou bez problémů fungovat i na mobilních telefonech, jak potvrzuje např. smartphone čínské společnosti In Technology, představený na letošním Computexu (více viz článek Windows XP míří i na mobilní telefony) a je otázka, zda úplné odstranění Windows XP z trhu rok po uvedení Windows 7 bude opravdu tím správným krokem, neboť i přes rychlost Windows 7 jsou jejich nároky jak na operační paměť a výkon procesoru, tak hlavně na místo na disku nutné pro instalaci stále výrazně vyšší, než tomu bylo u Windows XP.Komentáře