Spolkne IBM firmu Sun? Analytici nejsou proti

IBM prý jedná se společností Sun Microsystems o jejím převzetí. Uvedl to magazín Wall Street Journal, podle kterého nabídka v současnosti činí 6,5 miliardy dolarů v hotovosti, což představuje dvojnásobek současné hodnoty akcií Sunu. Cílem IBM je zřejmě mimo jiné rozšířit svůj podíl v segmentu korporátních serverů.Přitom za poslední dokončené čtvrtletí měl Sun obrat ve výši 3,2 miliardy dolarů, a z toho 1,2 miliardy byl příjem serverové divize - Sun se tak umístil v globálních prodejích serverů na čtvrté pozici (IBM 4,9, Hewlett-Packard 3,9 a Dell 1,4 miliardy dolarů).
Sun má také ve svém portfoliu řadu open source softwaru, jako je třeba databáze MySQL, ze které má však jen relativně nízké příjmy.
Analytici vidí spojení obou firem jako pozitivní krok pro obě korporace. Třeba Nathaniel Martinez z IDC je přesvědčen, že třeba MySQL může, co se týče služeb, znamenat v budoucnu zajímavý zdroj příjmů.
Sun má také obrovské množství zákazníků, z nichž mnozí by uvítali přechod na linuxovou platformu - dohoda může snadno převést tyto uživatele právě od RISCových systémů Sunu do náručí serverů IBM.
A někteří pozorovatelé dávají krok IBM do souvislosti z dalším významným ohlášením tohoto týdne, kdy firma Cisco oznámila vstup na trh se servery - je tedy jasné, že výrobci musí na tento postup náležitě reagovat a jedním z potenciálně účinných kroků je právě jejich konsolidace.
Analytici si myslí, že výzvou bude poněkud odlišná firemní kultura IBM a Sunu - zatímco IBM se soustřeďuje především na služby, Sun je mnohem více technologická společnost - pokud se spojení podaří, mohou z toho v IBM profitovat.
Na základě těchto spekulací cena akcií firmy Sun Microsystems v Evropě skokově stoupla o desítky procent. Nabídka IBM totiž v době uveřejnění představovala asi dvojnásobek ceny akcií Sunu.
Již dříve se mluvilo o tom, že Sun bude převzat jinou korporací - naposledy šlo o firmy Dell či Fujitsu Siemens.Komentáře