AMD kvůli ztrátám dělá velké změny

Společnost AMD reportovala již sedmé ztrátové čtvrtletí po sobě. V souvislosti s tím nahrazuje dosavadního CEO Hectora Ruize, který je za současnou situaci víceméně zodpovědný, Dirkem Meyerem.Společnost AMD reportovala již sedmé ztrátové čtvrtletí po sobě. V souvislosti s tím nahrazuje dosavadního CEO Hectora Ruize, který je za současnou situaci víceméně zodpovědný, Dirkem Meyerem.

Meyer pracuje u AMD již 12 let ve vedoucích pozicích a byl vybrán kolegiem firmy prakticky bez pochybností. Ani Ruiz však neskončí „na dlažbě“ (narozdíl od tisíců zaměstnanců AMD, které firmy v rámci restrukturalizace propouští) a stává se výkonným předsedou a předsedou rady ředitelů AMD.

Meziročně obrat AMD vzrostl o 3 % na 1,35 miliardy dolarů, nicméně je to o 7 % méně, než v prvním čtvrtletí letošního roku a čistá ztráta AMD je 1,19 miliardy dolarů nebo také 1,96 dolaru na akcii za uplynulé čtvrtletí. Tato čísla nesvědčí o tom, že by se AMD začalo vzpamatovávat a zjevně ani nové modely procesorů, uvedené na trh, příliš nepomohly v jejích ziscích. Současně došlo i k výraznému poklesu v oblasti čipů pro handheldy a digitální TV.

Nicméně Meyer je (podobně jako dříve Ruiz) optimistický a říká, že firma má velký lidský potenciál, dobré produkty a také „ducha“. V minulosti ale tento potenciál nebyl úplně optimálně využíván, nicméně podle Meyera v budoucnu tomu tak bude. V nové funkci se tak chce zaměřit na lepší efektivitu chodu firmy, spolehlivé vyřizování objednávek a na zvýšení množství prodaných procesorů pro PC a servery.

Vedoucí představitelé AMD také očekávají, že od druhé poloviny letošního roku by se měla situace obrátit a AMD by měla začít více profitovat s tím, jak přijdou na trh nové produkty a dojde ke snížení nákladů. Spoléhají přitom na nové 45nm čipy, které jsou již ve výrobním procesu a v masovém množství by se měly dostat na trh začátkem čtvrtého čtvrtletí, tedy možná již v říjnu. Nicméně to je oproti Intelu roční zpoždění.

AMD také spoléhá na novou architekturu Fusion, kombinující CPU a GPU v jednom čipu, přičemž první vzorky těchto čipů budou k dispozici v roce 2009.
Nenechte si ujít:
AMD: konkurenční boj s Intelem o X86 platformu přituhuje

AMD: Experti radí co dělat, aby firma přežila

Intel snižuje ceny procesorů, AMD je pod tlakem

Bude nový 45nm čip Shanghai spásou pro AMD?

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

AMD uvádí tři nové čtyřjádrové Phenomy X4
Meyer navíc říká, že podle jeho názoru jsou trhy na globální bázi zdravé a spoléhá hlavně na rozvíjející se trhy, které jsou podle něj velmi silné. Nicméně analytici naopak upozorňují na možnou krizi v této oblasti. Více viz článek Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici.

Analytici hodnotí změnu ve vedení kladně s tím, že k tomuto kroku sice došlo pozdě, ale přesto je šance, že Meyer AMD znovu oživí natolik, aby bylo schopné konkurovat Intelu. Ovšem ze současné pozice to nebude nic jednoduchého a hlavním problémem bude sehnat dostatek financí na stavbu nových továren a vývoj.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře