AMD připravuje grafiku i 4jádrový Phenom

Hlavní konkurent Intelu v oblasti desktopových procesorových technologií v současnosti, kromě grafických karet řady Radeon HD 2000 dokončuje také 4jádrového nástupce svých čipů Athlon. Quad-core pro desktopy s kódovým označením Phenom by podle současných plánů AMD měl dorazit na trh někdy v průběhu druhé poloviny letošního roku.Hlavní konkurent Intelu v oblasti desktopových procesorových technologií v současnosti, kromě grafických karet řady Radeon HD 2000 dokončuje také 4jádrového nástupce svých čipů Athlon. Quad-core pro desktopy s kódovým označením Phenom by podle současných plánů AMD měl dorazit na trh někdy v průběhu druhé poloviny letošního roku.

V oblasti grafických karet řady Radeon HD 2000 AMD již uvedlo nejvyšší model Radeon HD 2900 XT. Jde přitom o variantu se 700 miliony tranzistorů, výkonem 475 GFlops a 512 MB GDDR3 paměti běžící na frekvenci 1 650 MHz. Střední řada HD 2600 bude zahrnovat dva modely - Pro a XT, přičemž některé budou obsahovat i rychlé GDDR4 paměti. Řada HD 2400 nabídne rovněž dva modely, konkrétně Radeon HD 2400 Pro a HD 2400 XT. Všechny karty budou podporovat DirectX 10 a HDMI, řady HD 2400 a HD 2600 se však na trhu neobjeví dříve než v průběhu června.

Nyní se podívejme také na procesory. Příchod Phenomů nebude jen o lepší technologii, ale také o změně hierarchie nabídky procesorů AMD. Nejvyšší metu obsadí 4- a 8jádrové čipy Phenom FX, pod ně usednou quad-core Phenomy X4 a dual-core Phenomy X2, střední třídu vytvoří současné 2jádrové Athlony 64 X2 a low-end bude ve znamení jednojádrových Sempronů.
AMD neopomíná vyzdvihovat fakt, že jeho Phenom FX a Phenom X4 budou nativně čtyřjádrové procesory. Chce tím poukázat na to, že čtyřjádrové procesory Intelu jsou poskládány ze dvou dvoujádrových čipů usazených ve společném pouzdře. AMD Phenom FX a Phenom X4 však na čip sdruží všechna jádra a má tak jít o vůbec první „pravé“ čtyřjádrové procesory pro platformu x86.


Komentáře