AMD: Radeony HD řady 5000 se kvůli nižší rychlosti výroby stávají nedostatkovými

Poptávka výrobců počítačů po grafických kartách ATI Radeon HD řady 5000, které jsou vyráběné 40nm procesem, převyšuje výrobní kapacity, neboť společnost TSMC, která je pro AMD vyrábí, má problém se zrychlením výroby.


Společnost AMD tak na jednu stranu může těšit, že nové Radeony nečekají na skladech, na druhou stranu se tak prodlužují doby dodávek výrobcům počítačů.

Podle Jima McGregora, analytika společnost In-Stat má společnost TSMC problém zrychlit výrobu těchto 40nm čipů a i když produkce je na vrcholu, výtěžnost je menší, než se očekávalo. Tuto situaci potvrdil i Matt Davis, mluvčí společnosti AMD s tím, že se pracuje na tom, aby se výroba dostala do úrovně, s jakou se počítalo a mělo by se tak stát ke konci roku. Davis také potvrdil, že nižší výroba ovlivňuje dodávky grafických karet výrobcům počítačů a nové Radeony řady 5000, které jsou v současnosti jedinými kartami na trhu s podporou rozhraní DirectX 11, se stávají nedostatkovým zbožím.

McGregor varuje, že AMD nemá mnoho času, protože pokud budou výrobcům grafické karty chybět, obrátí se ke konkurenční nVidii a vše bude záležet na tom, jak moc velké výpadky dodávek těchto nových karet od AMD budou.

Dan Olds, analytik společnosti Gabrie Consulting také dodává, že pokud bude velký zájem o počítače, způsobený posilující ekonomikou, může tato situace AMD nepříjemně poškodit. Důležité je, aby se situace ještě nezhoršila. Olds říká, že většina podobných problémů, jako je zmíněná nižší výtěžnost výroby při zavádění nové technologie, bývají většinou vyřešené ještě před uvedením nových produktů na trh a nastalá situace je tedy poměrně neobvyklá, nicméně by se podle něj měla v blízké době vyřešit. V současnosti však není AMD co závidět, protože tato firma po dlouhé době nabízí konečně produkt, který se svými vlastnostmi na trhu vymyká, ale díky problémům s výrobou nemůže tohoto potenciálu plně využít.Komentáře