AMD: Rozdělení firmy dokončeno

Bývalé továrny na čipy společnosti AMD byly definitivně odděleny do samostatné společnosti, jež bude vystupovat pod názvem GlobalFoundries.


Původně se uvažovalo o jednoduchém názvu Foundry a nová společnost existuje jako společný podnik AMD, investičního fondu s názvem Advanced Technology Investment (ATIC), jenž kontroluje vláda Abu Dhabi a společnosti Mubadala Development, kterou také vlastní vláda Abu Dhabi, největšího emirátu SAE. AMD díky této transakci získalo částku 700 milionů dolarů a v GlobalFoundries bude mít podíl 34,2 %.

Oddělení továren na výrobu čipů je jednou ze součástí plánu na restrukturalizaci AMD a navráceni společnosti k ziskovosti. Společnost AMD právě v tomto týdnu definitivně dokončila oddělení továren a GlobalFoundries nyní operují již samostatně. Všechny práva na duševní vlastnictví pak zůstala v rukou AMD.

Mezi plány GlobalFoundries patří vybudování nové továrny na čipy v New Yorku a v následujících let by ATIC měl do nově vzniklé společnosti investovat až 6 miliard dolarů. Hlavní produkční továrna je pak v Drážďanech. Více informací o dohodě AMD a vlády Abu Dhabi z října 2008 najdete v článku Radikální krok AMD: Přinese rozdělení firmy záchranu?Komentáře