Analytici: Business intelligence bude ještě žádanějším artiklem

Analytici předpokládají, že akvizice dodavatele BI softwaru, společnosti Hyperion Solutions, firmou Oracle (cena 3,3 miliardy USD) povede k dalším obdobným nákupům. Nejpravděpodobnějšími terči zájmu velkých hráčů v oblasti business intelligence jsou pak údajně podniky Business Objects a Cognos.Analytici předpokládají, že akvizice dodavatele BI softwaru, společnosti Hyperion Solutions, firmou Oracle (cena 3,3 miliardy USD) povede k dalším obdobným nákupům. Nejpravděpodobnějšími terči zájmu velkých hráčů v oblasti business intelligence jsou pak údajně podniky Business Objects a Cognos.

Největší šance prvního kroku v tomto směru pozorovatelé přisuzují společnosti SAP. Ta je podle nich otevřenější akvizicím a integraci než IBM, která se rovněž pohybuje v oblasti BI.

„Produkt Business Information Warehouse od SAP dokáže provádět skvělé analýzy, má však hrozné uživatelské rozhraní. Akvizice Cognosu firmou SAP by tak byla jen logickým vyústěním momentální situace. Mezery v oblasti BI, které by mohla pomoci vyřešit chytrá koupě jiné společnosti (například Cognosu), má však také IBM,“ říká analytik Boris Evelson ze společnosti Forrester Research.

"Hlavní výrobci sad založených na SOA již delší dobu monitorují možnosti strategických akvizic z oblasti BI a podnikové správy,“ tvrdí hlavní analytik v oblasti správy dat firmy Current Analysis James Kobielus. "Například BEA téměř postrádá BI řešení a v řízení pracovního výkonu (Performance Management) na tom není o mnoho lépe."

“Při koupi Hyperionu šlo o více než jen BI. Oracle se díky ní stal faktickým lídrem v oblasti řízení finančnictví, což zahrnuje také vedení rozpočtu a plánování. Tato akvizice přitom dokazuje, že Oracle neváhá pořizovat ani řešení, která do značné míry dublují jejich vlastní produkty.,“ upozorňuje Evelson. „Dalším logickým krokem by pro Oracle byla akvizice jedné z dvojice společností BEA či Tibco. Ty vyrábějí software soustředěný na SOA, zabývají se řešeními pro správu obchodních procesů a jejich optimalizaci. Oracle by totiž koupí kterékoli z nich ještě více ohrozil postavení IBM, které v této oblasti zaostává již dnes,“ dodává.


Podrobnější informace o Business Inteligence najdete zde.


Komentáře