Analytici: Soudní spor s Intelem přináší příležitost pro AMD

Jak jsme v průběhu týdne informovali, Intel čelí dalšímu soudnímu řízení kvůli praktikám na trhu s mikroprocesory. Podle analytiků mu toto řízení ubere čas a zdroje a to otevírá dveře konkurenci.


Konkrétním důvodem zahájení soudního řízení, jehož zahájení informoval státní zástupce Andrew Cuomo ze státu New York, jsou platby Intelu výrobcům počítačů v řádech milionů až miliard dolarů za exkluzivní smlouvy o tom, že tito výrobci nebudou používat procesory od konkurenčních výrobců. Jednalo se o takové výrobce, jako je např. Dell, Hewlett-Packard nebo IBM.

Podle analytiků tato situace otevírá prostor pro konkurenty, jako jsou AMD či nVidia, kteří na Intel v poslední době intenzivně útočí a budou se snažit využít nastalé situace ve svůj prospěch. Dan Olds, vedoucí analytik společnosti Gabriel Consulting Group tvrdí, že tento spor bude pro Intel velmi náročný na čas i zdroje a navíc pak Intelu hrozí další vysoká pokuta, podobně jako ta udělená Evropskou komisí v květnu (ta činila 1,06 miliardy eur).

Také Rob Enderle, analytik společnosti Enderle Group je přesvědčený, že společnost AMD z této situace může mnoho vytěžit a zlepšit svoji pozici na trhu s mikroprocesory pro PC, kde za Intelem v posledních letech pokulhávala. Řízení může způsobit, že se výrobci přestanou tolik obávat používat procesory od AMD. Navíc tato kauza může zvýšit viditelnost AMD a tato společnost z ní může mnohé vytěžit.

Nicméně Olds i Enderle upozorňují, že Intel má před svými konkurenty technologický náskok, což je pro úspěch na trhu velmi důležitý faktor a i přes problémy se zákonem bude jeho pozice velmi silná, hlavně díky výkonu jeho procesorů.

Chuck Mulloy, mluvčí Intelu pak potvrdil, že obvinění ze státu New Your jsou velmi podobná těm, které byly proti Intelu vznesena společností AMD v roce 2005, která by se měla k soudu dostat v příštím létě. Jeho společnost s obviněním nesouhlasí a hodlá se bránit, přičemž se aktuálně připravuje na prosincovou předsoudní konferenci věnovanou právě kauze otevřené společností AMD z roku 2005 a pokud se Intelu podaří obhájit v tomto sporu, bude to podle Muloye důležité i pro ten nově zahájený.Komentáře