Analýza: Prodej pevných disků zpomaluje

Celosvětové dodávky pevných disků, používaných v PC a dalších typech spotřební elektroniky se podle posledního reportu společnosti iSuppli ve čtvrtém čtvrtletí 2008 sníží.Celosvětové dodávky pevných disků, používaných v PC a dalších typech spotřební elektroniky se podle posledního reportu společnosti iSuppli ve čtvrtém čtvrtletí 2008 sníží.

iSuppli nabízí dva pohledy na tento trh – v tom méně optimistickém konkrétně počítá s tím, že za čtvrté čtvrtletí bude dodáno 149,4 milionů disků, což by znamenalo pokles oproti předchozímu kvartálu o 10 %, zatímco v druhém a nadějnějším pohledu mluví o čísle 157,5 milionů kusů, což by byl jen nepatrnější pokles oproti 158,3 milionům disků ze třetího čtvrtletí. Nicméně růstová varianta v současné ekonomické situaci údajně nepřichází vůbec v úvahu.

Prodej pevných disků za celý rok 2008 však téměř jistě skončí v plusu, protože by mělo být prodáno zhruba 593 milionů disků, zatímco v roce 2007 to bylo 516,2 milionu, což značí nárůst o 14,9 %.

Také výrobci pevných disků mají své vlastní predikce vývoje, které jsou blízké optimističtější předpovědi iSuppli a například společnost Seagate v říjnu předpovídala prodej 156 milionů pevných disků v posledním čtvrtletí 2008 a Western Digital mluvil o počtu 161 milionů.

Ještě v září pak analytici iSuppli předpovídali, že ve čtvrtém čtvrtletí prodej pevných disků vzroste o 4,9 % a za celý rok pak dojde k meziročnímu nárůstu o 16,6 %. Otázka je, jak se bude vyvíjet prodej v příštím roce, což je pro iSuppli velká neznámá a výrobci disků pak mluví o růstu o 4,3 až 6,8 % oproti letošku.

Současně se také v příštím očekává pokles cen pevných disků všech velikostí, což může výrazně snížit zisky výrobců.


Komentáře