Andy Rubin odchází z Googlu

Mluvčí Googlu potvrdil, že bývalý šéf Androidu a současný nejvyšší manažer u robotické divize amerického gigantu ve firmě končí.

Andy Rubin odchází z Googlu


Google pro Computerworld potvrdil, že Rubin ze společnosti odchází, odmítl uvést, jak odchod ovlivní budoucí robotické projekty.

 „Chci Andymu popřát do budoucna to nejlepší,“ napsal v tiskovém prohlášení šéf Googlu Larry Page. „S Androidem vytvořil něco opravdu pozoruhodného - s víc než miliardou spokojených uživatelů. Děkuji ti.“ Rubin do Googlu nastoupil v roce 2005 poté, co americký gigant koupil společnost Android Inc., již založil. Dalších osm let Rubin fungoval jako senior viceprezident Androidu a zpopularizoval značku Android jako nejpopulárnější operační systém na světě.

V lednu 2013 však Rubin přestoupil do robotické divize Googlu. Google následně koupil osm robotických firem včetně Boston Dynamics, jež je v této oblasti jednou z nejznámějších na světě. Odchod Rubina přichází krátce poté, co bylo změněno pracovní zařazení u mnoha vysokých manažerů Googlu kvůli tomu, že dohled nad několika divizemi ve společnosti přebírá jeden muž - Sundar Pichai. Google chce díky této reorganizaci začít opět fungovat efektivněji podobně jako menší firmy.

Larry Page senior viceprezidentovi Googlu Pichaiovi svěřil dohled nad řadou klíčových produktů a služeb, aby se samotný Page mohl více věnovat strategickým krokům. Doposoud Pichai, který do Googlu nastoupil před deseti lety, vedl Chrome, Google Apps a Android.

Pichai nyní bude dohlížet na výzkum, vyhledávání, mapy, Google+, reklamní produkty a infrastrukturu. Robotika spadá pod „výzkum“, tudíž Pichai převezme i kontrolu nad Rubinovou divizí. 

Podle analytika Technology Business Research Ezry Gottheila nebude odchod Rubina pro Google znamenat velkou ztrátu.

„Nedotkne se to klíčových služeb,“ řekl Gottheil. „Myslím, že robotika je pro Google jedním z potenciálních směrů pro budoucí růst, avšak rozhodně ne tím jediným. Nemyslím si proto, že to pro Google bude nějaká krize. Firmy se mění.“

Patrick Moorhead ze společnosti Moor Insights & Strategy pak dodal, by Rubinovi nevadilo, pokud by se nyní musel zodpovídat Pichaiovi. Navzdory tomu, že díky Rubinovi získal Android na popularitě podle Moorheada jeho odchod nebude pro Google významnou ztrátou.

„Pracoval dlouho na vědeckých projektech, nebyl již v mainstreamovém byznysu,“ vysvětlil Moorhead. „A navíc není také osobou, která by se příliš chtěla ukazovat na veřejnosti, takže to není tak, že by Google najednou ztratili jakousi svou tvář.“

Úvodní foto: © Google


Komentáře