Apple: Budoucnost firmy v nejistotě, Steve Jobs opět odchází

Steve Jobs, CEO společnosti Apple, opět odchází na zdravotní dovolenou. To může mít pro jeho firmu nepříjemné důsledky.


Když si Steve Jobs bral zdravotní dovolenou v roce 2009, ukázalo se poté, že během ní podstoupil takovou „maličkost“, jako je transplantace jater (více viz článek Steve Jobs, CEO společnosti Apple, prodělal transplantaci jater). Současné ohlášení dočasného odchodu z vedení společnosti Apple proto vzbuzuje značné obavy z dalšího vývoje jeho firmy, protože podle analytiků je Jobs klíčem k jejímu úspěchu. Bez něj by Apple údajně čelil mnohem větším výzvám na trhu a jeho další osud by nebyl jistý.

56letý Jobs ohlásil dočasný odchod v pondělí a předal vedení firmy opět jako minule Timu Cookovi, který pracuje jako COO (Chief Operation Officer). Neoznámil ovšem, na jak dlouho odchází a jak vážné jeho zdravotní problémy jsou, což vzbuzuje nejistotu. Přitom otázky po jeho zdraví jsou pro trh zcela zásadní a Jobs má mnohem větší význam pro úspěch jeho firmy, než jiní CEO v dalších IT společnostech, říká Roger Kay, prezident společnosti Endpoint Technologies Associates. Již v roce 2004 se Jobs léčil z rakoviny slinivky a Apple byl už v minulosti opakovaně kritizován za bagatelizování zdravotních problémů svého ředitele, neboť o transplantaci jater se veřejně nevědělo do té doby, než se Jobs vrátil zpět do práce. Předtím Jobs veřejně mluvil jen o jakési hormonální nerovnováze, i když jeho problémy musely být zjevně většího rázu.

Analytici předpokládají, že v krátkodobém horizontu se akcie Applu mohou propadat díky spekulacím a únikům informací v tisku, zvlášť pokud bude přetrvávat nejistota o Jobsově zdravotním stavu. Ale fungování společnosti by nemělo podle Kaye být ohroženo zhruba ještě další dva roky. To potvrzuje i Jack Gold, prezident J. Gold Associates, který říká, že směr Applu je nyní dobře vytyčen a společnosti se daří. Nicméně pokud by se Steve Jobs nemohl na jejím řízení podílet delší dobu (či kdyby dokonce zemřel), je její další vývoj nejasný. Jobs je totiž klíčovým pro vize, strategie a technologický vývoj a jeho vliv je podle Kaye velmi těžké nebo dokonce i nemožné nahradit. Podle něj se Applu daří, protože Jobs má talent vidět příležitosti tam, kde je jiní nevidí a také jeho osobnost a reputace dává Applu silnou pozici při vyjednávání s partnery.Komentáře