Apple: Jedno vyšetřování končí, další začíná

Apple urovnal své spory s Evropskou komisí, tím však pro něj soudní tahanice nekončí. Hodlá se totiž soudit kvůli názvu svého hudebního přehrávače.


Evropská komise koncem minulého týdne oficiálně ukončila dvě vyšetřování společnosti Apple související s populárním telefonem iPhone. V prvním případě se nejvyšší evropský regulační úřad zajímal o reklamační politiku Applu, podle které bylo možné opravovat nefunkční telefon pouze v zemi, ve které byl zakoupen, jinak by došlo k porušení záručních podmínek. Z obav před možnými postihy však Apple nakonec ustoupil a na nově zakoupené přístroje iPhone již bude spotřebitel moci uplatňovat záruku ve všech 27 členských zemích Evropské unie.

Druhé vyšetřování Evropské komise se týkalo vývoje aplikací pro iPhone a také tablety iPad. V červnu letošního roku při příležitosti uvedení čtvrté verze iOS totiž Apple zpřísnil podmínky pro příjem aplikací do internetového obchodu App Store a plošně zakázal používání kompilátorů. Tento krok měl směřovat především proti společnosti Adobe, s kterou má Apple již delší dobu velmi vyostřené vztahy a která se netajila svou ambicí na využití technologie Flash právě pro nejnovější mobilní operační systém iOS4. I v této oblasti ale Apple nakonec ubral ze svých nároků a nejenže opět povolil používání kompilátorů, ale poprvé jasně formuloval pravidla pro vytváření aplikací pro obchod App Store.

Jeden spor Applu tedy končí, jiný ale naopak teprve začíná, a tentokrát jde o jeho vlastní iniciativu. Apple totiž zažaloval malou společnost Sector Labs, která prý pro své produkty neoprávněně používá označení „Pod“ a zneužívá tak popularity hudebních přehrávačů iPod. Applu konkrétně vadí označení projektoru Video Pod, k jehož uvedení došlo v minulém roce. Majitel firmy Daniel Kokin se nicméně brání, že přístroj je ve vývoji již od roku 2000 a v té době svět iPody ještě neznal. Zdá se tedy, že ani v tomto případě Apple ze sporu nevyjde jako vítěz. O název svého přehrávače se přitom Apple nesoudí poprvé. V minulosti vedl několik žalob proti různým stránkám a společnostem, předmětem sporu byly například názvy MyPodder, TightPod, PodShow či dokonce Podium.Komentáře