Apple ještě vyostřuje válku s Nokií

Společnost Apple ještě více zostřila právní bitvu s firmou Nokia, když v pátek podala žádost na zákaz dovozu mobilních telefonů tohoto finského výrobce.


Jde již o druhou stížnost, kterou podala společnost Apple k Mezinárodní obchodní komisi (ITC). Nokia už minulý měsíc zaslala stížnost, ve které stálo, že prakticky každé zařízení společnosti Apple porušuje sedm patentů, které vlastní firma Nokia.

Bitva o patenty začala již v říjnu, kdy Nokia zažalovala Apple za údajné porušování deseti jejích technologických patentů smartphonem iPhone. Apple vrátil úder v prosinci, kdy dal k soudu společnost Nokia za údajné porušování až třinácti patentů firmy Apple.

Mluvčí společnosti Nokia Mark Durrant zaslal pomocí SMS agentuře Bloomberg reakci na poslední stížnost Applu, ve zprávě stálo: "Společnost Nokia prostuduje stížnost hned jak ji obdrží a bude pokračovat ve vlastní obhajobě. Nicméně to nic nemění na tom, že společnost Apple stále nepřistoupila na pravidla užívání technologií společnosti Nokia a snaží se přiživovat na inovacích společnosti Nokia již od roku 2007, kdy vydala první iPhone."

Nokia, největší světový výrobce mobilních telefonů, ztrácela minulý rok podíl na trhu na úkor raketového vzestupu popularity iPhonu.

Nokia se snaží získat nějakou kompenzaci za pomoci soudu, což je taktika, která je stále častěji užívána v technickém průmyslu. ITC tento rok řešila mnoho případů zneužívání patentů.

Již dříve v tomto měsíci souhlasila ITC s vyšetřením stížnosti od společnosti Prism Technologies proti RIM, jež údajně zneužívá patenty v oblasti kontrolování přístupu k elektronickým datům za využití autentizačního serveru. Firma Kodak podala žalobu proti RIM a Applu kvůli tomu, že iPhone a BlackBerry zařízení s fotoaparátem mají zneužívat patent společnosti Kodak, který umožňuje preview obrázků.

Vyšetřování ITC je dlouhodobý proces, ale je možné, že společnosti Nokia a Apple během pokračujících právních bojů dojdou k nějakému druhu dohody, stejně tak jako vyřešily svůj spor mimosoudně firmy LG a Kodak.

Ovšem je pochopitelné, že společnost Nokia požaduje kompenzaci, pokud věří, že Apple zneužívá její patenty. Finský výrobce tvrdí, že během dvaceti let vložil do vývoje technologií skoro 90 miliónů dolarů.

Více o sporech mezi společnostmi Apple a Nokia si můžete přečíst v našich článcích iPhone od Applu údajně porušuje patenty Nokie a Apple vrací úder: Žaluje Nokii pro porušování vlastních patentů.Komentáře