Apple, Microsoft, Google a další bojují za ochranu uživatelských dat

Apple, Microsoft, Google a dalších sedm velkých technologických firem tento týden podepsalo otevřený dopis, v němž podporují návrh zákona, který by omezil možnost amerických vládních agentur sbírat metadata o uživatelích.

Apple, Microsoft, Google a další bojují za ochranu uživatelských dat


Zákon s názvem USA Freedom Act mimo jiné také zavádí prvek transparentnosti při podávání žádostí americké vlády týkajících se zpřístupnění dat o uživatelích technologickým společnostem. Velké společnosti totiž pravidelně dostávají od feredálních agentur tisíce žádostí o vydání uživatelských dat.

Například Google proto ve snaze o větší transparentnost vytvořil speciální webovou stránku, která ukazuje počet požadavků vládních agentur na zpřístupnění dat - podle webu byly za poslední dva roky podány desítky tisíc žádostí. Microsoft v tom samém období obdržel přes 100 tisíc žádostí.

Minulý rok se proto deset technologických společností spojilo a vytvořilo organizaci s názvem Reform Government Surveillance, jejímž cílem je zvýšit transparentnost celkého procesu předávání uživatelských dat vládě. Technologické společnosti se začaly proti praktikám amerických federálních agentur ohrazovat poté, co bývalý zaměstnanec NSA Edward Snowden zpřístupnil velké množství informací o agentuře NSA a vyvolal tak mezinárodní skandál.

„Nyní má senát příležitost vyslat jasný signál, že přichází změna a podpořit tak ostatní země k přijetí podobných ochranných opatření,“ stojí v otevřeném dopise organizace. Senát hlasoval o návrhu zákona včera v noci středoevropského času a zákon jen těsně neprošel - k jeho schválení chyběly pouhé dva hlasy.

Proti návrhu byli téměř všichni republikáni, podle nichž by změna zákona pouze hrála do karet teroristům. Naopak pro přijetí zákona byli demokraté a nejkonzervativnější republikáni, podle kterých americká vláda nepřípustně zasahuje do soukromí Američanů.

Nový zákon měl mimo jiné zabraňovat tomu, aby se vládní agentury dostávaly k uživatelským datům bez speciálního povolení a podpořit svobodný tok dat přes hranice. Podle návrhu zákona by si například kontroverzní americká agentura National Security Agency (NSA) směla záznamy o komunikaci osob vyžádat pouze při obvinění těchto osob z terorismu. Reformu silně podporuje administrativa prezidenta Obamy.

Podle tvrzení technologických společností je změna pravomocí amerických federálních agentur nezbytná i z toho důvodu, že s nimi řada zahraničních firem odmítá ze strachu z odposlechů NSA spolupracovat.

Proč je soukromí tak důležité? Odpověď můžete najít třeba na tomto videu v angličtině.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře