Apple možná drasticky omezí výrobu iPhonu 3G

Podle analýzy společnosti FBR Capital Markets je možné, že Apple sníží během tohoto čtvrtletí produkci svého iPhonu 3G o celých 40 %. Důvodem mají být signály o slábnoucí poptávce na trhu s elektronikou. Nicméně v reakci se ozývají i hlasy, které tvrdí, že situace není až tak špatná...Podle analýzy společnosti FBR Capital Markets je možné, že Apple sníží během tohoto čtvrtletí produkci svého iPhonu 3G o celých 40 %. Důvodem mají být signály o slábnoucí poptávce na trhu s elektronikou. Nicméně v reakci se ozývají i hlasy, které tvrdí, že situace není až tak špatná...

Craig Berger, analytik investiční banky FBR Capital Markets, zrevidoval svoji předpověď z minulého měsíce, kdy mluvil o tom, že Apple sníží výrobu nového modelu iPhonu o 10 %. Nyní podle něj makroekonomická situace negativně ovlivní prakticky každého uživatele high-end zařízení a negativního vlivu podle něj nebude ušetřený žádný segment trhu. Logickým řešení podle něj má být snížení výroby o 40 %.

Jako výsledek této predikce Berger očekává pokles obratu u klíčových dodavatelů Applu, jako je Broadcom, Marvell a Infineon.

Jen několik hodin po vydání Bergerova reportu firma Marwell varovala, že její obrat bude za současné čtvrtletí nižší, než se očekávalo a zdůvodnila to změnou chování spotřebitelů a místo růstu obratu o 2-4 % nyní firma očekává propad o 6-7 %. To odpovídá i vizi analytiků Gartneru o poklesu obratu v oblasti polovodičů, o které jsme informovali včera v článku Gartner: Prodej čipů v roce 2009 výrazně přibrzdí.

Například Philip Elmer-DeWitt z Fortune, který sleduje firmu Apple, však označuje Bergerovu předpověď za příliš pesimistickou. Nicméně i sama společnost Apple říká, že výhled do budoucna je zatím zamlžen vývojem v nejbližší době a je proto opatrná s předpovědí na poslední letošní čtvrtletí.
Nenechte si ujít:
Video: Jaký je nový iPhone 3G od Apple?

iPhone 3G: Příjem signálu je údajně „v normě“

iPhone 3G: Kolik stojí jeho výroba?

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

iPhone 3G: Jak jej hodnotí analytici?

Apple: Firmware 2.1 pro iPhone 3G má vyřešit řadu problémů

Firma Apple také tento týden potvrdila, že do vánoční sezóny neplánuje už uvést na trh žádné nové produkty a že její vánoční nabídka je nyní už kompletně dostupná.


Komentáře