Bitcoiny jsou na historickém maximu

Hodnota Bitcoinu po měsíci zmatků poprvé prolomila hranici tří tisíc dolarů a vyšplhala se na rekordní výši. Pomohl tomu vznik nové odštěpené kryptoměny, tzv. Bitcoin Cash.

Bitcoiny jsou na historickém maximu


Jeden Bitcoin se v současnosti rovná 3 451,86 $, v přepočtu 76 424,18 Kč. Jde o výrazný nárůst, jelikož dosud hodnota Bitcoinu nepřekročila hranici 3 000 $. Tržní hodnota všech Bitcoinů v oběhu tím překročila hranici 56 miliard dolarů. Prudké vzedmutí následuje vytvoření vedlejší kryptoměny, tzv. Bitcoin Cash, o níž jsme i na Computerworldu informovali minulý týden.

Hodnota mincí Bitcoin Cash oproti svému staršímu sourozenci zatím výrazně zaostává, ke 2. srpnu byla na 727,54 $ (16 107,74 Kč). Avšak poté, co podporu po prvotním odmítnutí nové kryptoměně přislíbila jedna z předních bitcoinových platforem Coinbase, dá se očekávat, že také Bitcoin Cash půjde nahoru.

„Podporu Bitcoin Cash plánujeme zavést od 1. ledna 2018, za předpokladu, že se do té doby neobjeví nová rizika,“ uvádí společnost.

Červenec přitom pro Bitcoin představoval chaotické období. Nejdřív narůstaly obavy z možné „občanské války“ kvůli sporům ve věci zrychlování transakcí, které vedly 16. července k propadu hodnoty Bitcoinu na 1 938,94 $. Následně se situace uklidnila s návrhem kompromisního řešení v podobě schématu Segwit2x, v návaznosti na které se však objevila skupina „separatistů“ zakládajících Bitcoin Cash, kteří k 1. srpnu investorům nabídli Bitcoin Cash výměnou za Bitcoin.

Pokud by těch, kteří na takovou nabídku kývli, bylo dostatek, mohlo to s původními Bitcoiny řádně zamávat. Momentálně se však stále více vyplatí těžit původní Bitcoiny než Bitcoin Cash a podpora nové kryptoměně tak zůstává omezená.

„Ukázalo se, že Bitcoin je mnohem odolnější proti takovému štěpení, než si někteří mysleli,“ komentuje Michael Parsons, odborník na tzv. blockchain, druh decentralizované databáze nezbytné k bitcoinovým transakcím. „Ale taky se zdá, že na trhu je prostor pro víc než jeden typ Bitcoinu.“

Matthew Newton, tržní analytik z platformy eToro, pak přidává poznatek, že nárůst hodnoty původních Bitcoinů nastartovalo právě uvedení odštěpené měny.

„Zaznamenali jsme spoustu lidí prodávajících Bitcoin Cash za účelem nákupu Bitcoinů. A vedle toho se někteří investoři drželi stranou, čekajíc, jak se situace vyvine. Ti se teď vracejí zpět k původním Bitcoinům.“

Pro úplnost pak dodejme, že tržní kapitalizace veškerých kryptoměn – včetně Etherea a Litecoin – se v pondělí dle dat z CoinMarketCap přiblížila 118 miliardám dolarů.

Úvodní foto: Fotolia © ulchik74


Komentáře