BSA chce placené informátory, nabízí jim až miliardu korun

Až desetinu z celkové výše odškodnění mohou získat takzvaní lovci pirátů. Mají se zaměřovat především na menší firmy.

BSA chce placené informátory, nabízí jim až miliardu korun


Organizace BSA spustila kampaň na nábor placených „lovců“ pirátů: „Odměna za ohlášení pirátů aneb Nahlášení pirátství odměníme až 300 tisíci korunami.“ Podle textu kampaně oznamovatel částku obdrží až v okamžiku úspěšného vyřešení případu, tedy po zaplacení náhrady škody.

Kampaň probíhá na Facebooku v průběhu dubna a května a zaměřená je na věkovou skupinu 25–45 let, převážně osoby se zájmem o techniku, pracující ve středně velkých firmách ve větších městech.

Kampaň vychází z konceptu odměn pro oznamovatele korupce. Jejím cílem je podle BSA získat více informací o firmách užívající nelicencovaný software v řádech stovek tisíc až milionů korun.

Odměny mají motivovat oznamovatele ke spolupráci při dokazování trestné činnosti. „Kompenzují také čas a úsilí, které věnuje oznamovatel spolupráci na řešení případů pirátství, tedy při odhalování a prokazování porušování autorského práva k softwaru,“ dodává Hlaváč.

Obdobný protipirátský program BSA prý úspěšně už provozuje ve Velké Británii, Švédsku, v USA, Jižní Africe a nově i v Německu. Česká BSA odstartovala pilotní program v roce 2013 a získává v průměru několik oznámení týdně.

Podle BSA je téměř každý třetí program je nelicencovaný. Podle poslední analýzy se v Česku užívá pirátsky 34 % softwaru a softwarové firmy tím přicházejí ročně o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun, což ale některé studie zpochybňují  - třeba kvůli tomu, že ne každý pirát by si příslušný software koupil.

Poškození výrobci softwaru mohou požadovat odškodnění až ve výši trojnásobku původní ceny softwaru. „Mohou žádat náhradu nelicencovaného softwaru a navíc dvojnásobek této hodnoty jako formu odškodnění. V souhrnu tak potenciál odměn přesahuje miliardu korun,“ dodává Hlaváč.

Firmy užívající nelegální software většinou podnikají v oblasti služeb, designu, inženýrství a architektury. Nejčastěji se nelegálně užívá kancelářský software a operační systémy (výrobce Microsoft), grafické a návrhářské programy (Adobe), CAD aplikace (Autodesk) či utility, například antivirové systémy (Symantec). BSA registruje nejvíce případů pirátství ve firmách, v nichž pracuje deset až sto zaměstnanců.

 

Úvodní foto: © Feng Yu - Fotolia.com


Komentáře