Bude HPE pokračovat ve výprodejích? Tentokrát je na mušce softwarová divize

Odprodej softwarové divize by zbývající části HPE umožnil důkladněji se soustředit na segmenty, jako jsou servery, sítě, ukládání dat, kritické podnikové systémy či technologické služby.

Bude HPE pokračovat ve výprodejích? Tentokrát je na mušce softwarová divize


HPE se původně oddělilo od mateřské HP, přičemž se zaměřuje na korporátní klientelu a systémy pro datová centra. V současnosti ale prochází rozsáhlou restrukturalizací – například před čtvrt rokem se za více než osm miliard dolarů zbavilo divize služeb, která se zabývala službami, a sloučila ji s firmou CSC. Vznikla tak jeden z největších poskytovatelů těchto služeb na světě.

Podle informace magazínu The Wall Street Journal chce HPE utržit za divizi softwaru částku okolo osmi až deseti miliard dolarů -- alespoň to prý tvrdí osoba, která je se situací uvnitř HPE dobře seznámená. Agentura Reuters zase oznámila, že HPE jedná s některými firmami typu private equity.

Samo HPE  ale nechtělo celou situaci nijak komentovat s tím, že se ke spekulacím nevyjadřuje.

„Prodej je možný, ale spíše nepravděpodobný“, tvrdí Patrick Moorhead, analytik ve firmě Moor Insights & Strategy.  Podle něj firmy vždy zkoumají různé možnosti, třeba jen kvůli tomu, aby si zjistily tržní cenu svého byznysu, když to není možné udělat například formou kapitalizace na burze.

Softwarové divize HPE měla vloni obrat 3,6 miliardy dolarů, což je meziročně téměř o desetinu méně. Na vině je prý stále častější přechod zákazníků na cloudový model softwaru.

„Pokud svou divizi prodají, podle mně hned vzápětí koupí nějakého dodavatele řešení IaaS nebo PaaS. Nějakým způsobem by se na softwaru podílet museli, otázkou je, jak,“ dodává Moorhead.

Úvodní foto: IDG Czech Republic


Komentáře