Ceny NAND flash pamětí prudce klesají

Globální nadbytek paměťových čipů typu NAND flash, které se nejčastěji využívají pro uchovávání hudby a fotografií v přístrojích typu iPod či v digitálních kamerách (ale poslední dobu i pro ukládaní dat v ultrapřenosných noteboocích) bude přetrvávat i v následujících měsících. Důvodem je podle zprávy společnosti DRAMeXchange Technology zpomalení produkce firem, vyrábějící spotřební elektroniku.Globální nadbytek paměťových čipů typu NAND flash, které se nejčastěji využívají pro uchovávání hudby a fotografií v přístrojích typu iPod či v digitálních kamerách (ale poslední dobu i pro ukládaní dat v ultrapřenosných noteboocích) bude přetrvávat i v následujících měsících. Důvodem je podle zprávy společnosti DRAMeXchange Technology zpomalení produkce firem, vyrábějící spotřební elektroniku.

DRAMeXchange Technology, která se zabývá výzkumy trhu právě v oblasti pamětí, předpokládá, že dodávky NAND flash čipů letos vzrostou o 149 procent i přes to, že se jejich ceny zhoršují. Důvodem je, že velcí výrobci jako Samsung, Hynix, SanDisk či Toshiba nejsou schopni dostatečně rychle omezit svoji produkci, a trh tak bude zaplavován čipy, které nenajdou uplatnění. Tento nadbytek má pak logicky vliv na klesání jejich cen.

Dobrou zprávou pro uživatele je, že díky poklesu cen bude možné nabízet větší kapacitu pamětí v zařízeních a nebo díky lepším dohodám snižovat ceny přístrojů, které NAND flash čipy využívají. Pokles cen těchto čipů bude mít údajně také vliv na zlevnění dalších podobných produktů, jakými jsou například SSD disky.

Podle DRAMeXchange došlo jen v červnu ke snížení cen NAND čipů o 20 procent a změna na tomto trhu se nedá očekávat dříve, než ke konci září. Díky špatným podmínkám na tomto trhu například SanDisk reportoval na začátku týdne ztrátu 68 milionů dolarů za druhé čtvrtletí. I když mu podařilo prodat o 120 % více flash pamětí než vloni, ceny jsou letos o 55 % nižší.

SanDisk také říká, že ceny NAND čipů můžou padat i ve třetím čtvrtletí a díky tomu firma pozdržela spuštění nových výrobních linek až do doby, než se situace na trhu zlepší. John Pitzer, analytik společnosti Credit Suisse, k tomu říká, že zpráva o pozdržení otevření dalších linek je pro trh pozitivní a ostatní výrobci se pravděpodobně uchýlí v blízké době k podobnému kroku, který by mohl situaci stabilizovat a uklidnit jak cenové propady, tak pokles cen akcií firem, které se zaměřují na výrobu NAND flash pamětí.
Nenechte si ujít:
Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici

Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Co bude trendem u notebooků v následujících letech?

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější

Zdroj: IDG News Service


Komentáře