Ceny pamětí DRAM klesly na historické minimum!

Jen za poslední dva týdny poklesly ceny paměti DRAM o 18 %, díky čemuž jsou zatím nejlevnější v historii. Výrobci pamětí se dostávají do krize.Jen za poslední dva týdny poklesly ceny paměti DRAM o 18 %, díky čemuž jsou zatím nejlevnější v historii. Výrobci pamětí se dostávají do krize.

Ceny nejpoužívanějších paměťových čipů typu DDR2 667 MHz s kapacitou 1GB byly zhruba rok poměrně stabilní. Výrobci proto postavili až příliš továren, kterými chtěli konkurovat jeden druhému a také uspokojit poptávku uživatelů, přecházejících na Vistu, jejichž paměťové nároky jsou značně vyšší než u Windows XP. Výsledkem je však přesycený trh a skokový pokles cen.

Kontrakty v druhé polovině září, které výrobci pamětí vyjednali s výrobci počítačů podle zdrojů DRAMeXchange poklesly na cenu 1,44 za jeden čip oproti ceně 1,75 dolaru ještě v první polovině září.

Aktuální nadbytek paměťových čipů je sice dobrou zprávou pro uživatele, kteří nyní mohou koupit paměti za rekordní ceny a také výrobci PC jim nové počítače mohou osadit větším množstvím paměti, ovšem výrobci na to tvrdě doplácí, neboť současná cena je již pod výrobními náklady řady z nich. Většina výrobců DRAM proto vykázala v poslední době ztráty a jen Samsung zůstává v této oblasti stále výdělečný.

Situace je tak špatná, že se spekuluje o tom, že větší firmy provedou akvizice svých menších rivalů a analytici mluví o tom, že například Micron by mohl koupit firmu Quimonda, i když obě firmy se k této domněnce odmítly vyjádřit.

Někteří výrobci také ohlásili snížení produkce, ovšem to pravděpodobně nebude mít výrazný efekt – dojde totiž až k ovlivnění dodávek na listopad, které jsou však většinou nižší kvůli přeplněnosti trhu před Vánoci.
Nenechte si ujít:
Gartner opět varuje před zpomalením v sektoru elektroniky

Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici

Polovina letos prodaných počítačů budou notebooky, předpovídá Intel

Vývoj IT trhu nevypadá příznivě, Forrester je stále pesimističtější


Komentáře