CES 2016: Když se sci-fi stává realitou...

...anebo co nás zaujalo na největším veletrhu spotřební elektroniky na světě.

CES 2016: Když se sci-fi stává realitou...


V Las Vegas se minulý týden konal největší veletrh spotřební elektroniky na světě CES. Účastnilo se ho více než 3600 firem, které představily nejmodernější techniku a vychytávky, o nichž před pár lety nesnili snad ani autoři sci-fi. Možná nebudily tolik pozornosti jako nejnovější modely televizorů, mnohé z nich byly stále ještě ve vývoji, už za pár měsíců však mohou být stejně důležité. Vybrali jsme pro vás pět, které upoutaly největší pozornost americké redakce Computerworldu.

 

Vayyar – Pohled skrze zdi bez rentgenu

Kdyby se měl komiksový hrdina Superman zrodit v dnešní době, možná by mu jeho autoři nedali do vínku rentgenové vidění, ale spíš ho vybavili Vayyarem. Společnost Vayyar Imaging dokázala využít rádiového záření takovým způsobem, že je schopné proniknout čímkoliv, od pevných kamenných zdí, po lidskou tkáň. Při svém návratu zpět do zařízení je řadou senzorů přetransformováno v obraz toho, co se nachází za překážkou.

Společnost původně vznikla před pěti lety s cílem vyvinout lékařský nástroj, který by byl schopen odhalovat prsní nádory levněji a šetrněji než dnešní mamografy. A i když od tohoto záměru neodstoupila, začala se věnovat i dalším cílům – například vývoji zařízení, které by bylo schopno ve spolupráci s chytrým telefonem najít za zdí elektroinstalaci či vodovodní potrubí. Vayyar doufá, že své zařízení bude moct pustit do prodeje na přelomu prvního a druhého kvartálu letošního roku.

 

Glowforge – 3D tisk pro jakýkoliv povrch

3D tiskárny zažívají boom, do kterého přichází i společnost Glowforge. Její zařízení používá plynový CO2 laser, který je schopen rýt motivy do téměř jakéhokoliv materiálu, od kovu, přes kůži až po papír. Zařízení připomínající scanner je schopno zadání přijímat skrz Wi-Fi, ale stejně tak dokáže kopírovat kresbu, kterou na něj umístíte. Sílu laseru pak uzpůsobí použitému materiálu. Předprodej tiskárny Glowforge startuje na $ 2395, ovšem během první poloviny roku, kdy má jít do prodeje, se prý vyšplhá až na $ 4000.

 

Kino-mo – Nový druh 3D

Hologramy nejsou ničím novým, jejich využití v praxi je však omezené. To by se mohlo změnit díky společnosti Kino-mo, která vyvinula z LED vycházející technologii, která vás přesvědčí, že koukáte na hologram, i když tomu tak není. Barevné, ve vzduchu se pohybující, obrazce jsou vytvářeny projektory používající LEDky na rotujících čepelích. Ty přitom rotují takovou rychlostí, že přinutí oko myslet si, že kouká na skutečný 3D obraz. Zařízení je schopno pracovat s jakýmkoliv software, který dokáže vytvářet 3D obrazy, přičemž tyto mohou být ve výsledku až tři metry vysoké. Zástupci Kino-mo věří ve využití svého vynálezu například v reklamním průmyslu nebo v umění.

 

NRG Go – Automaty na nabíječky

Také věčně dobíjíte svůj telefon? Právě na vás cílí energetická společnost NRG, která vyrábí například dobíjecí stanice pro elektromobily. Tak proč nezkusit něco podobného pro chytré telefony? Na CESu představila automaty – tzv. NRG Go Stations –, které poskytují přenosné nabíječky třeba právě pro mobilní telefony. Ty si z přístroje zakoupíte stejně jako například z automatu na jízdenky nebo na nápoje. V jiném automatu pak nabíječku zase vrátíte nebo ji můžete poslat poštou. Firma automaty zatím testuje v Houstonu a jednodenní výpůjčka vyjde na $ 3. Tak co myslíte, má projekt šanci na úspěch?

 

CurveStar & SharkStream – Budoucnost fotografie?

Vědci z univerzity v anglickém Southamptonu na CESu představili dva projekty, které by měly zaujmout (nejen) profesionální fotografy. CurveStar, jakožto zařízení pro nasvícení objektů pro dokonalé zachycení detailů, využívající geometricky formovatelný světelný systém, a taky SharkStream – technologii bezdrátově zachytitelného pohybu na velké vzdálenosti. SharkStream podle vývojářů může najít využití například ve filmovém či videoherním průmyslu, ale taky ve sportu.

Úvodní foto: IDG


Komentáře