České Radiokomunikace inovují datové centrum za desítky milionů. Podívejte se, jak vypadá

Nový sál v datovém centru DC Tower na pražském Žižkově otevřely České Radiokomunikace. Do jeho rekonstrukce investovaly desítky milionů korun. Kromě navýšení kapacity při přestavbě kladly důraz především na další vylepšování bezpečnostních opatření. Indikátor energetické efektivity pro celé datové centrum se pohybuje kolem 1,7 Pue.

České Radiokomunikace inovují datové centrum za desítky milionů. Podívejte se, jak vypadáV rámci svého největšího datového centra České Radiokomunikace (ČRa) otevřely nový datový sál, kde navýšily kapacitu o dalších 110 racků. Současně posílily zabezpečení datového centra. Naistalovaly nové biometrické čtečky a posílily kontrolu požadovaných biometrických prvků – otisky prstů a skeny obličeje pro vstup do jednotlivých částí datového centra.

„Datové centrum Tower je v mnoha ohledech unikátní – polohou, která sama o sobě zabezpečuje vysokou míru bezpečnosti, je to bezletová i bezzátopová zóna, konstrukcí i bezpečnostními prvky, které stále vylepšujeme a splňujeme již kritéria certifikace Tier III. Věnujeme pozornost i lidem, kteří v datovém centru pracují a kteří disponují prověrkami Národního bezpečnostního úřadu. Pro ochranu dat našich klientů tak děláme maximum a budeme do ní investovat i nadále,“ říká Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.

Datové centrum splňuje požadavky na certifikaci Tier III a také 44 ze 60 kritérií pro Tier IV. O certifikaci ale firma žádat nebude, prý se je to ekonomicky a časově velice náročný proces, který nemá zásadní ekonomický přínos. Navíc v Česku ani žádné takové centrum s certifikací Tier není.

ČRa také hodně sází na bezpečnost. V nedávném průzkumu ČRa se v žebříčku hledisek, která ovlivňují rozhodování o přechodu na cloud, je bezpečnost zmiňována na prvním místě. Jako zásadní uvedlo toto hledisko v průzkumu ČRa 81 % firem, které již cloud využívají a 82 % firem, které cloud zatím ještě nemají.

Ochrana DC Tower na Žižkově počítá s ochranou už v okolí objektu. Součástí zajištění fyzické bezpečnosti je rovněž ochrana proti přírodním katastrofám a haváriím, tři nezávislé zdroje přívodu elektrické energie a s přednostním právem dodávek nafty do dieselagregátů v případě výpadku sítě.

Z historických důvodů je do datového centra přivedena také velmi silná optika, která je mimochodem důvodem, proč je v tomto centru první peeringovy tuzemský uzel internetu Nyx 1. Aktuálně datové centrum ČRa využívá 45 zákazníků v cloudu a 40 služby datového centra.

A pro zajímavost, indikátor energetické efektivity  pro celé datové centrum se pohybuje kolem 1,7 Pue. V případech samostatných, již zcela zaplněných sálů, klesá číslo až na 1,4.

Úvodní foto: ČRa

Galerie

Komentáře