Chystá se Microsoft vyhlásit open source válku?

Toť otázka – jisté však je, že jeho zástupci předvedli více než jen náznaky touhy vymoci z uživatelů open source patentové poplatky. Důvod? Celých 235 technologií, na něž má údajně patenty právě společnost Microsoft.Toť otázka – jisté však je, že jeho zástupci předvedli více než jen náznaky touhy vymoci z uživatelů open source patentové poplatky. Důvod? Celých 235 technologií, na něž má údajně patenty právě společnost Microsoft.

Členové nejvyššího vedení Microsoftu, hlavní právní poradce Brad Smith, šéf licencování Horacio Gutierrez a samotný výkonný ředitel Steve Ballmer, podle magazínu Fortune přímo řekli, že open source software včetně Linuxu porušuje 235 patentů, na něž má výhradní práva právě jejich společnost. Podle nich je tak jen logické požadovat po distributorech i uživatelích OSS (Open Source Software) poplatky za užívání takového intelektuálního vlastnictví.

Smith si nebral servítky a pustil se do konkrétních příkladů, například takového Linuxu. Jeho jádro údajně porušuje 42 patentů, GUI (Graphical User Interface) a jednotlivé designové prvky dalších 65. S čistým štítem neskončila ani sada kancelářských aplikací, která má zahrnovat celkem 60 technologií patřících Microsoftu. Další open source software má prý na svědomí porušování zbylých 68 patentů.

Zajímavá je v tomto ohledu smlouva o spolupráci (...na interoperabilitě Windows a SuSE Linux), jež Microsoft podepsal se společností Novell, a která Novell proti případným žalobám vztaženým k jeho SuSE Linuxu reálně chrání. Na počátku května se k této úmluvě připojil i Dell. Jelikož jeho zákazníci chtějí interoperabilitu mezi Windows a Linuxem a ochranu právě před spory o intelektuální vlastnictví, bude Dell od Microsoftu kupovat certifikáty pro SuSE Linux Enterprise Server, na který bude migrovat své zákazníky.


Komentáře